Skyline

Narodowe Forum Muzyki: otwarcie 4 września

Otwarcie Narodowego Forum Muzyki 4 września, a 5 września dzień otwarty. W nowym gmachu odbędą się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i wystąpią wielkie gwiazdy, jak Wiedeńscy i Londyńscy Filharmonicy, pianista Lang Lang i trębacz jazzowy Wynton Marsalis. Nową salę komplementowała w lipcu Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inauguracja NFM 4 września

– To wyjątkowa chwila i dzień, o którym marzyły pokolenia melomanów oraz na który czekali artyści wrocławscy – mówił Andrzej Kosendiak ogłaszając kilka miesięcy temu, że Narodowe Forum Muzyki zostanie otwarte 4 września.

- W chwili otwarcia Narodowe Forum Muzyki będzie największą w Polsce instytucją dedykowaną wyłącznie muzyce - podkreśla profesor Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która w lipcu po raz kolejny oglądała budynek, tym razem z już wykończoną salą koncertową. - Bedzie miała znacznie ważniejsze zadania do wypełnienie niż tylko zapewnienie kompfortowego słuchania muzyki dla wrocławian i Dolnego Śląska. Będzie placówką ogólnopolską, makroregionalną - przypomniała minister. Jedyne, czego żałuję to fakt, że autor projektu NFM, Stefan Kuryłowicz, nie dożył tej chwili - ubolewa profesor Małgorzata Omilanowska.

Na inauguracji wystąpią wrocławskie zespoły. – Pragniemy, aby to było ich święto – podkreśla Andrzej Kosendiak. Wiadomo, że w piątek 4 września na widowni zasiądą nie tylko zaproszeni oficjele, ale także melomani, którzy regularnie chodzili na koncerty do Filharmonii Wrocławskiej i udało im się wygrać bilet na ten szczególny dzień (o tym, kto wygrał dowiecie się stronie NFM Wrocław).

Koncerty testowe jeszcze w sierpniu

Wcześniej, bo już w sierpniu sala koncertowa będzie natomiast testowana przez orkiestry i publiczność. Na specjalne koncerty 8, 14 i 21 sierpnia zaproszone zostaną rodziny z dziećmi, które spędzają wakacje we Wrocławiu, ale także przewodnicy miejscy, strażnicy miejscy, taksówkarze i pracownicy hoteli. Wreszcie działacze Solidarności, którzy będą obchodzili swoje święto. – Gdyby nie Solidarność i wejście do Unii Europejskiej nie moglibyśmy się poszczycić tym, że w XXI wieku wreszcie budujemy budynki użyteczności publicznej, które klasą dorównują wielowiekowej kulturze Wrocławia – zwraca uwagę Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia podkreśla kilka aspektów towarzyszących otwarciu Narodowego Forum Muzyki. – Dzięki temu, że powstało NFM doczekaliśmy się wspaniałej klasy zespołów muzycznych związanych z naszą filharmonią, poszerzyliśmy szkolnictwo muzyczne we Wrocławiu, co jest bezpośrednio związane z Narodowym Forum Muzyki – wylicza. – Nie zapominajmy wreszcie, że to projekt realizowany we współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Wrocław.

Drzwi otwarte Forum – 5 września

Z kolei po oficjalnym otwarciu NFM na 5 września zaplanowano drzwi otwarte. Przez cały dzień w NFM będzie można posłuchać koncertów (nie tylko muzyki poważnej, także jazzowych, undergroundowych i wybrać się na set techno party), a na placu przed gmachem obejrzeć spektakl przygotowywany z Wrocławskim Teatrem Lalek i show mappingu (video wyświetlane na fasadzie NFM). Warto skorzystać!

Co z obecnym budynkiem filharmonii?

Będzie dalej pełnił funkcję związaną z muzyką. – Chcielibyśmy, aby stara filharmonia była połączona z nową szkołą muzyczną, jaka powstała przy ulicy Piłsudskiego. – Podpiszemy porozumienie informujące o tym, jak sala będzie mogła służyć wszystkim szkołom muzycznym we Wrocławiu i funkcjonować w życiu kulturalnym i edukacyjnym miasta – deklaruje prezydent Rafał Dutkiewicz. Nagrywaniem w tym gmachu zainteresowany jest Zbigniew Preisner, który twierdzi, że stara filharmonia ma dobrą akustykę do rejestracji dźwięku. – Prosił, aby wnętrze mogło funkcjonować nadal w ten sposób – mówi prezydent Wrocławia dodając, że muzykę do nowego filmu Zbigniew Preisner nagra z Orkiestrą Symfoniczną NFM.

Rozmowa z Andrzejm Kosendiakiem, dyrektorem Narodowego Forum Muzyki i festiwalu Wratislavia Cantans

Magdalena Talik: Budynek NFM-u jest jeszcze zamknięty dla publiczności, ale inauguracja obiektu wkrótce.

Andrzej Kosendiak: Otwarcie nastąpi 4 września, datę podaliśmy jeszcze w styczniu przed kongresem ISPA (International Society of Performing Arts) w Nowym Jorku, zwłaszcza że chciałbym już zapraszać gości z całego świata na to wielkie wydarzenie. Jubileuszowa 50. edycja festiwalu Wratislavia Cantans we wrześniu odbędzie się już w nowym gmachu.

Jakie gwiazdy zaplanowano na inaugurację Narodowego Forum Muzyki?

Samą inaugurację zorganizujemy własnymi siłami z Orkiestrą Symfoniczną NFM, orkiestrą Leopoldinum oraz Chórem NFM. Zadyrygują obecny i były szef artystyczny orkiestry Benjamin Shwartz oraz Jacek Kaspszyk. Na Wratslavii Cantans pojawią się natomiast Izraelska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Zubina Mehty, oczywiście Giovanni Antonini, Trevor Pinnock z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen z pianistką Marią João Pires i sporo gwiazd, o których jeszcze opowiemy. Będą także występy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Filharmonii Narodowej.

Pod koniec października zagra u nas zwycięzca XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który we Wrocławiu zacznie trasę koncertową wiodącą przez największe sceny europejskie.

Natomiast prawdziwy róg obfitości planujemy na 2016 rok. W pierwszym sezonie Narodowego Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Penderecki (19.12.2015) Wiener Philharmoniker pod batutą Semyona Bychkova (30.05.2016), dyrygent Christoph Eschenbach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Waszyngtonu wraz z pianistą Lang Langiem (18.02.2016), dyrygent Iván Fischer z Orkiestrą Festiwalową z Budapesztu i naszym Chórem NFM (18.03.2016), Paul McCreesh ze swoim nowym projektem „Pory roku” Josepha Haydna, też z udziałem Chóru NFM, trębacz jazzowy Wynton Marsalis ze swoim zespołem (11.02.2016), dyrygent Esa-Pekka Salonen z Londyńską Filharmonią (25.05.2016), gwiazda Metropolitan Opera - baryton Mariusz Kwiecień, wiolonczelista Yo Yo Ma, kontratenor Philippe Jaroussky. Dokładny program całego sezonu można znaleźć na stronie NFM Wrocław.

Już teraz zapowiada się rewelacyjnie! Jednak konkurencja nie śpi. W ubiegłym roku w Katowicach została otwarta nowa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Opinie o obiekcie i akustyce są znakomite. Teraz poprzeczka względem wrocławskiej sali może być ustawiona jeszcze wyżej.

Cieszę się, że w Polsce zaczyna się budować obiekty wysokiej klasy. Nie obawiam się konfrontacji, choć kiedy po raz pierwszy zobaczyłem katowicką salę poczułem ukłucie zazdrości. Wnętrze audytorium jest rzeczywiście piękne i wysokiej klasy, jeśli chodzi o akustykę. W większości miejsc słychać doskonale, sprawdziłem to podczas kilku koncertów, ale ustawienie akustyczne jest stałe, jedno. Z kolei nasza sala jest nowocześniejsza od strony technologicznej, ma większe możliwości zmian, można wszystko wyregulować, by brzmienie można było zmieniać w zależności od rodzaju muzyki. W Katowicach na zewnątrz budynek jest oszczędny, twórcy nie podjęli zbytecznej tu walki ze Spodkiem, który jest usytuowany nieopodal i jest ikoną tego miasta. Bryła wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki wzbudza, z pewnością, większe emocje. Jest spektakularna, choć też oszczędna. Cieszę się, że po zdjęciu rusztowań architektura jest imponująca, wzbudza bardzo dobre emocje. Myślę, że w Polsce jest miejsce jeszcze dla kilku takich sal. Największe miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź nie mają takich obiektów i na razie się nie zanosi na to, by je tam wybudowano.

Oglądając projekt NFM spodziewał się Pan dokładnie takiego efektu?

Jeśli chodzi o zewnętrzny rezultat nie miałem do końca takiej pewności, więc to ulga i duma, że tak to wygląda. Elewacja niezwykle pięknie opisuje zewnętrzny kształt. Niektórzy mówią, że to czysty modernizm. Wydawało mi się, że drewno będzie szokować, ale nie. Budynek jest olbrzymi, niezwykle elegancki, a jednocześnie jakoś lekki i mocny w wyrazie.

Przez minione miesiące oglądaliśmy wnętrze, jeszcze głuche, betonowe. Teraz wygląda zupełnie inaczej.

I bardzo ciekawie. W salach kameralnych trwają ostatnie prace, w niektórych wnętrzach już je zakończono. W Sali A w kolorze burgundowym oraz w sali C w brązach ustawimy czarne krzesła, w czarnej sali B – szafirowe. Położone zostały podłogi – płyty albo drewno. W głównej sali koncertowej ściany pomalowano na ciemny brąz, sfinalizowano montaż paneli sufitowych i podłogi z przyciemnionego dębu. W środku czeka nas sporo prac wykończeniowych choć wiele tynków, gładzi, podłóg na większości powierzchni, zarówno w holu, jak i w korytarzach jest wykonanych. Na potężnej lekko wypukłej ścianie foyer naprzeciw głównego wejścia zamontowany został corian – czarny gładki sztuczny kamień. W części administracyjnej powierzchnie biurowe zostały ukończonych. Wielkie brawa dla Wrocławskich Inwestycji, które wzorowo zarządzają wszystkimi pracami, no i dla wykonawcy - Inter-Systemu.

A kiedy na główną salę wejdą akustycy?

Są stale. Pilnują jakości prac, choć ich rola wzrośnie, gdy od czerwca zaczniemy stroić salę. W tym czasie zaczniemy próby. W sierpniu orkiestra będzie grać przy pustej i pełnej sali. Przed oficjalnym otwarciem odbędzie się kilka koncertów testowych, na które zaprosimy naszych melomanów. Jak będą wyglądały, jeszcze poinformujemy. Na pewno wrocławianie dostaną szansę, by jako pierwsi wejść na salę i posłuchać, jak rozbrzmiewa w niej muzyka.

Więcej informacji / źródło: http://www.wroclaw.pl/nfm-wroclaw-kiedy-otwarcie-kto-zagra

Starsze wydarzenia 2015

Nauka zmienia się tak jak granice

W Polsce nie brakuje badaczy pogranicza. Do tej pory brakowało jednak instytucji ułatwiającej im kontakty i pozwalająccej rozwijać badania we współpracy międzynarodowej. Temu celowi ma...

Centrum im. Willy‘ego Brandta UWr i Instytut Socjologii UWr utworzyły Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza

Z inicjatywy dr Elżbiety Opiłowskiej, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr oraz Instytut Socjologii UWr utworzyły w Uniwersytecie Wrocławskim ...

Rowerem przez Pomorze Zachodnie

W Zachodniopomorskiem mamy najwięcej szlaków rowerowych w Polsce, jednak często są one zaniedbane, a oznakowanie w terenie jest niepełne. Koncepcja sieci tras rowerowych Pomorza...

Ukazała się nowa pozycja książkowa złożona z artykułów traktujących o polsko-niemieckim pograniczu

Książka "Codzienne pogranicze" nie jest kompendium pogranicza polsko-niemieckiego i głównych dziś spraw polsko-niemieckich, lecz chce oddać codzienny ich rytm. Jest zapisem...

Polsko-niemiecka umowa o współpracy służb policyjnych, celnych i granicznych

W Polsko – Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku odbyły się w dniu 11 lipca uroczystości związane z wejściem w życie Umowy między...

Newsletter Partnerstwa-Odra 2/2015

Główna tematyka aktualnego newslettera dotyczy inteligentnych technologii w ramach polsko-niemieckiej kooperacji w kręgach gospodarczych i naukowo-badawczych. W wywiadzie z prof. dr....

Coraz więcej zasobów Archiwum Państwowego w Poznaniu jest dostępnych w Internecie

Archiwum Państwowe w Poznaniu sukcesywnie udostępnia on-line użytkownikom sieci Internet skany archiwaliów ze swojego zasobu, w tym akta metrykalne, urzędów stanu cywilnego oraz...

Przyjmujemy zgłoszenia na seminarium dla partnerstw komunalnych „Ratusz meets Rathaus"

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza przedstawicieli polsko-niemieckich partnerstw komunalnych na seminarium tandemowe „Ratusz meets Rathaus" dotyczące wymiany młodzieży...

Naukowa Nagroda Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej 2015

Centrum Badań Historycznych Berlin Polskiej Akademii Nauk i Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przyznają w 2015 r. po raz kolejny Naukową Nagrodę za wybitne prace doktorskie i magisterskie z...

Spotkanie w Polskiej Radzie Społecznej na temat Uznawania zdobytych kwalifikacji w Niemczech. Kiedy warto, jak wygląda ten proces, jakie kroki przedsięwziąć w międzyczasie, na co warto...

Polska obejmie 1 lipca roczną prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

1 lipca 2015 r. Polska po raz pierwszy przejęła prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego CBSS. „Rada Państw Morza Bałtyckiego jest przez nas traktowana jako najważniejszy format...

150 lat różnorodności gatunków: Wrocławskie ZOO świętuje swoje urodziny

400 zwierząt z 50 różnych gatunków – większość z nich to prezenty od mieszkańców Wrocławia – można było podziwiać, kiedy to 10 lipca 1865 roku otwarto...

Nowi ministrowie w rządzie premier Ewy Kopacz

"Każda z tych osób wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi" – podkreśliła premier Ewa Kopacz,...

Wspólna koncepcja przyszłości 2030 dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań

Opracowanie wspólnej koncepcji rozwoju regionalnego na pograniczu polsko-niemieckim dobrze się rozwija. Już 21 października 2014 r. padł impuls ze strony Komitetu ds. Gospodarki...

250-lecie założenia miasta Świnoujścia

3 czerwca 1765 roku kurort nadbałtycki Świnoujście otrzymał prawa miejskie. Jubileusz ten miasto będzie świętować w czerwcu oferując bogaty program imprez. Z okazji tegorocznych...

Tańce polskie dla dzieci

Stowarzyszenie Verein für Interkulturelle Begegnungen e.V. organizuje w ramach Dnia Polskiego warsztaty taneczne dla dzieci "Tańce polskie" w szkołach Brandenburgii. Odbywają się one od maja...

Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

Wrocławski Rynek nocą. © Chris/ flickr.de Wrocław stanie w przyszłym roku w...

VIII Polsko-Niemieckie Dni Mediów 2015 pomyślnie zakończone

Z okazji VIII Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbyły się w Szczecinie w dniach 21 i 22 maja 2015 r. eksperci ze świata polityki i gospodarki...

Wyróżniono zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2015

Podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów uhonorowano laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W kategoriach Prasa, Radio, Telewizja...

Konferencja "Miejsca pamięci zbrodni narodowo-socjalistycznych w Polsce i Niemczech. Od pomników przestrogi, poprzez muzea historii współczesnej, do atrakcji turystycznych"

W tym roku obchodzimy 70-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia Europy z nazizmu. Na terenie Polski i Niemiec powstały miejsca pamięci, muzea i pomniki upamiętniające...

Nowy plan rejsów Zefira

Na pokładzie „Zefira“ można wybrać się na wycieczkę Odrą wzdłuż takich miast jak Krosno Odrzańskie, Eisenhüttenstadt, Słubice, Frankfurt nad Odrą i Kostrzyn nad Odrą....

Filharmonia Szczecińska otrzymała nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej Mies van der Rohe Award 2015

Filharmonia Szczecińska została odznaczona przez Komisję Europejską wraz z Fundacją Miesa van der Rohe jako zdobywczyni nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej...

Akademia Trzech Państw w Görlitz-Zgorzelcu zaprasza Polaków, Niemców i Czechów do wymiany

Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii i Meetingpoint Music Messiaens e. V. zapraszają osoby zainteresowane z Niemiec, Polski i Czech w terminie od 15 do 17 maja 2015 r. na Akademię Trzech Państw,...

Odkrywamy Region Odry

Ulubiony cel wycieczek: Pałac Rheinsberg nad jeziorem Grienerick w Brandenburgii © K. H. Reichert / flickr.com Łagodnymi temperaturami powitał nas sezon wycieczek i radość związana...

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

O wspólnych projektach polskich i niemieckich naukowców, zbliżonych stanowiskach Polski i Niemiec w Radzie UE oraz wspólnych przedsięwzięciach rozmawiały dziś niemiecka...

O kolei i opłatach na drogach podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych

W ramach odbywających się 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak spotkała się z federalnym ministrem...

Przeprowadzamy badanie ankietowe dotyczące Nowej Migracji Zarobkowej do Berlina z Bułgarii, Polski, Rumunii i Francji, badanie jest finansowane przez Berlińską Administracje Senatu ds. Pracy,...

Wicepremier Piechociński z wicekanclerzem Gabrielem o współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami

"Rok 2014 to blisko 10 proc. wzrost polskiego eksportu do Niemiec, co umieściło nasz kraj na 8 miejsce na liście największych partnerów handlowych RFN, a obroty handlowe w wyniosły...

Konkurs: Polska Rada Społeczna szuka polskich miejsc w Berlinie

Polska Rada Społeczna zaprasza Polaków, którzy znaleźli swój dom w Berlinie, do uczestnictwa w konkursie "Berlin – moja droga ku Europie: polskie ślady w stolicy...

Newsletter Partnerstwa-Odra 1/2015

Głównym tematem aktualnego newslettera Partnerstwo-Odra jest branża gier komputerowych w regionach Partnerstwa-Odra: co wyróżnia polską branżę projektantów gier...

der-tag.pl – Poszukiwane są: Projekty na temat „wykształcenie zawodowe”

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza wszystkich zainteresowanych w czasie od 1. do 17. czerwca do udziału w projekcie na temat „perspektywy zawodowe” w tegorocznej...

Ruszył 1. nabór: Interreg Europa Środkowa (Central Europe) poszukuje nowych projektów

Partnerzy z Polski, Niemiec i siedmiu innych krajów Europy Środkowej zaangażowani w program Central Europe już dziś mogą ponownie aplikować o dofinansowanie ze środków Interreg....

Warsztat badawczy pt. "Integracja polskich migrantów na berlińskim rynku pracy i wykształcenia“

Berlińskie stowarzyszenie Minore e.V. opracowuje nowy projekt badawczy, którego celem jest lepsza integracja rumuńskich, polskich, francuskich i bułgarskich nowych imigrantów na...

Konferencja „Wiejski obszar możliwości“ na zamku Trebnitz

Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz zaprasza w dniu 26 lutego 2015 r. na konferencję pt. „Wiejski obszar możliwości”. Celem konferencji jest zbudowanie powiązań i stworzenie...

Spotkanie z Mariuszem Andrukiewiczem w Berlini

Polki i Polacy za granicą żyją w rozproszeniu. W Polsce jednak też nie zawsze angażują się w działania społeczne, bo często trzeba skoncentrować się na pracy i rodzinie. Potrzebujemy...

Przedsiębiorcy nawiązują kontakty na targach ITB

Enterprise Europe Network (EEN) Berlin-Brandenburg, którego partnerem jest Międzynarodowa Izba Handlowa Brandenburgii Wschodniej, zaprasza wspólnie z klastrem Berlin-Brandenburgia na...

Otwarcie drugiego polsko-berlińskiego konkursu na wspólne projekty badawczo-rozwojowe w obszarze fotoniki

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wraz z Departamentem Gospodarki, Technologii i Badań Senatu Berlina (SenWTF) ogłosiły otwarcie konkursu na wspólne projekty w dziedzinie fotoniki, w...

Warsztat na temat bezrobocia wśród młodzieży w Europie

Uniwersytet Viadrina oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie wspólnie zapraszają na 1. warsztat zajmujący się tematem bezrobocia (wśród młodzieży) w Europie. Celem...

EUROJOB Viadrina: Rynek pracy na pograniczu

Platforma internetowa EUROJOB Viadrina zamieszcza streszczenie wszystkich najważniejszych informacji na temat rynku pracy na pograniczu polsko-niemieckim. Oprócz portalu skierowanego do...

1. Frankfurcki Dzień Gospodarki i Nauki

Towarzystwo Wspierania Gospodarki i Nauki (GFWW) we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina powołało do życia platformę wymiany informacji pomiędzy...

Już dostępne ebooki na temat Partnerstwa Odry

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała nowe ebooki zawierające wspaniałe zdjęcia i teksty informacyjne na temat regionów Partnerstwa Odry. Dodatkowo przedstawione zostały trasy...

Lotnisko w Heringsdorf otrzyma wsparcie ze strony Polski

Z pomocą polskiego sąsiada, Świnoujścia, regionalne lotnisko w Heringsdorf na wyspie Uznam ma przyciągnąć w przyszłości jeszcze więcej podróżujących. Prezydent miasta...

Pobyty stypendialne dla studentów w Niemczech i Polsce

Wspólnie zorganizowany program stypendialny GFPS (niemieckiego Stowarzyszenia Wymiany Studenckiej w Europie Środkowej i Wschodniej), polskiego stowarzyszenia partnerskiego GFPS Polska i...

30.05.2020 - http://partnerstwo-odra.eu/aktualnosci/2015/1602