Skyline

Kurs dla tłumaczy polsko-niemieckich grup młodzieżowych

Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz viadrina sprachen gmbh po raz kolejny zapraszają na kurs wprowadzający dla tłumaczy polsko-niemieckich grup młodzieżowych, który odbędzie się od 24 do 30 sierpnia 2016 roku.

Podczas międzynarodowych wymian młodzieży komunikacja jest ogromnie ważna dla powodzenia realizowanego projektu. Aby ułatwić ją uczestnikom programu, tłumacz dla grup powinien nie tylko przekładać znaczenie wypowiedzi, ale również przekazywać pozajęzykowe kody kulturowe.

Kurs dla tłumaczy nie jest kursem językowym, lecz służy poznawaniu i ćwiczeniu technik tłumaczeniowych i komunikacyjnych. Uczestnicy kursu zdobędą umiejętności pozwalające im na językową, merytoryczną oraz organizacyjną pracę z polsko-niemieckimi grupami młodzieżowymi.

Osoby prowadzące programy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży (oraz pracujące dla instytucji kulturalnych i społecznych mających wiele kontaktów z młodzieżą) z bardzo dobrą znajomością języka partnera oraz pewnym doświadczeniem w tłumaczeniach ustnych.

Tematy i metody
  • Wprowadzenie do przekładu ustnego,
  • ćwiczenia m. in. z retoryki, pojęć występujących tylko w danym kręgu kulturowym, tzw. false friends,
  • praktyczne tłumaczenia konsekutywne i symultaniczne „w terenie“,
  • refleksja na temat roli i warunków pracy tłumacza-animatora.

Referenci

Pracownicy Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, doświadczeni tłumacze, pracownicy polskich i/lub niemieckich organizacji zajmujących się współpracą polsko-niemiecką.

Zapewniamy

Kurs oraz wycieczki, zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w nowoczesnym akademiku w Słubicach. Zaświadczenie uczestnictwa w jęz. polskim i niemieckim.

Koszt

135,- EUR dla uczestników mieszkających w Polsce. Uczestnicy otrzymają zwrot kosztów podróży do i z Frankfurtu nad Odrą. Ponoszą natomiast koszty wyżywienia (poza wspólnie zorganizowanymi posiłkami) oraz koszty ubezpieczenia KL/NNW. (Istnieje możliwość korzystania ze stołówki wg taryfy studenckiej.)

Zgłoszenia
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia w formie załączonego formularza prosimy przesyłać na info@viadrina-sprachen.com do dnia 23 maja 2016 roku.

Organizatorzy będą się skontaktować z Państwem bezpośrednio po upływie terminu nadsyłania zgłoszeń.

Kurs dofinansowany będzie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Starsze wydarzenia 2016

25 lat dobrego sąsiedztwa: jubileuszowa strona internetowa zaprasza do wymiany

17 czerwca 2016 roku będzie miała miejsce 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Ten kamień milowy w stosunkach polsko-niemieckich przyczynił się do...

Polityczne spotkanie na szczycie wzmacnia wspłpracę między Polską a Niemcami

Podczas piątego politycznego spotkania na szczycie, które odbyło się 12 i 13 stycznia we Wrocławiu, osiem województw i krajów związkowych Partnerstwa Odry porozumiało się...

Czekamy na projekty jubileuszowe

Z okazji 25-lecia istnienia Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy Fundacja Współpracy...

15.08.2022 -