Znaczny wzrost liczby dojeżdżających do pracy na trasie Berlin-Szczecin-Poznań

Według badań przeprowadzonych w ramach projektu "Analiza porównawcza dojazdów do miejsc pracy i rozłożenia miejsc pracy w Niemczech i Polsce w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA" dzięki otwarciu europejskiego rynku pracy i swobodnemu przepływowi pracowników, liczba Polaków dojeżdżających do pracy na trasie Berlin-Szczecin-Poznań wzrosła od roku 2011 14-krotnie.
W latach 2011-2016 liczba osób objętych składkami ubezpieczeniowymi, dojeżdżających z Polski do miejsc pracy w niemieckiej części Euroregionu, wzrosła z 198 do 1576. W 2011 roku pracownicy z Polski byli zatrudnieni tylko na terenie trzech niemieckich gmin w tym regionie, w 2016 r. liczba ta wynosiła 24 gminy. Ponadto, jeżeli chodzi o ilość oficjalnie zatrudnionych polskich obywateli i obywatelek dojeżdżających z gmin przygranicznych do Berlina, to ich liczba wyniosła w roku 2016 2.132, gdzie w roku 2011 było to tylko 65 osób.
Wyniki badania zostały przedstawione 22 lutego 2018 r. w Izbie Przemysłowo-Handlowej we Frankfurcie nad Odrą. Euroregion Pro Europa Viadrina jest jednym z czterech euro-regionów wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, w którego skład wchodzą: po stronie niemieckiej - region wschodniej Brandenburgii, a po stronie polskiej - północna część województwa lubuskiego.
Powodem tego rozwoju było przystąpienie krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej w 2004 roku, rozszerzenie strefy Schengen w 2007 i swobodny przepływ pracowników od 2011 roku. Od tego czasu wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie wybierać miejsce pracy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ten rozwój polityczny utorował drogę do szybkiej, transgranicznej integracji na niemiecko-polskim obszarze przygranicznym.
Więcej informacji oraz pełne opracowanie można znaleźć tutaj.