Słubfurt - przestrzeń miejska bez barier kulturowych
Granica dzieliła w przeszłości to, co Odra dzisiaj łączy. Słubice (Polska) i Frankfurt / Oder (Niemcy) stały się zatem pierwszym polsko-niemieckim wzorcowym euromiastem o nazwie Słubfurt. Michael Kurzwelly zainicjował projekt Słubfurt e.V. już w 1999 roku. Koncepcja ta była wspierana przez licznych artystów, studentów i polityków z pogranicza. Aktywiści Słubfurtu wspólnie chcą stworzyć polsko-niemiecki obszar transgraniczny bez barier kulturowych.
Mieszkańcy regionu przygranicznego wspólnie debatują w słubfurckim parlamencie, śpiewają razem w chórze i piszą artykuły do czasopisma „Profil”. Ponadto regularnie organizowane są festiwale muzyczne, wystawy sztuki i imprezy sportowe. Stowarzyszenie Słubfurt e.V również w dużej mierze przyczynia się do pomocy uchodźcom. Niezależnie od tego, czy jest to profesjonalna porada prawna, czy wspólne kursy rzemiosła: każdy powinien czuć się mile widziany w Słubfurcie.
Projekt Słubfurt jest udanym przykładem na to, jak można ożywić stosunki transgraniczne. Przedsięwzięcie to zdobyło już kilka nagród: Kurzwelly otrzymał europejski certyfikat landu Brandenburgia za europejskie miasto modelowe (2009, 2017). Wybory lokalne w Słubfurcie zostały również wyróżnione Niemiecką Nagrodą Edukacji Politycznej (2011).
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Stowarzyszenia Słubfurt e.V. Aby dowiedzieć się więcej o nadchodzących wydarzeniach, kliknij tutaj.