Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 r. - przegląd wyników w Polsce i Niemczech

W dniach 23-26 maja motto dla obywateli europejskich brzmiało: "Choose your future". Wraz z tym hasłem około 427 milionów Europejczyków mogło wybrać posłów do Parlamentu Europejskiego. Po wielu dyskusjach, wydarzeniach i manifestacjach tegoroczne wybory odnotowały najwyższą frekwencję wyborczą od 20 lat, wynoszącą 51 proc.
Znajduje to również odzwierciedlenie na poziomie krajowym: 61,4 proc. wyborców w Niemczech i 45,7 proc. w Polsce wykorzystało swoje prawo do głosowania. Szczególnie w Polsce nastąpił wyraźny wzrost frekwencji wyborczej. W porównaniu z ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, tym razem na udział w wyborach zdecydowało się dwukrotnie więcej obywateli Polski.
Najsilniejszą siłą w Niemczech została Unia CDU/CSU z łączną liczbą 28,9 proc. głosów. Zieloni zdobyli 20,5 proc. głosów, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) 15,8 proc głosów. Za nimi znalazły się Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 11 proc. głosów, lewica (Die Linke) z 5,5 proc. głosów i Wolna Partia Demokratyczna (FDP) z 5,4 proc głosów.
W Polsce PiS zdobyło najwięcej głosów - 45,4 proc. Na drugim miejscu uplasowała się "Koalicja Europejska" z 38,5 proc. głosów. Członkami koalicji są: PO, PSL, Nowoczesna, SLD oraz Zieloni. Nowo powstała partia Wiosna Roberta Biedronia zapewniła sobie trzy mandaty w parlamencie (6,1 proc.).
W sumie wybrano 751 nowych posłów. Ilu deputowanych wysyła każdy kraj, zależy od wielkości kraju. Niemcy, jako największe państwo członkowskie, wysyłają 96 polityków do Brukseli, Polska 51. W Parlamencie Europejskim wybrani posłowie tworzą grupy parlamentarne. Decydującym czynnikiem jest przynależność polityczna, a nie narodowa. Obecnie w Parlamencie Europejskim istnieje osiem grup parlamentarnych. Sesja inauguracyjna nowego Parlamentu odbędzie się 2 lipca.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.