Możliwości finansowania projektów polsko-niemieckich

Szczególnie w regionie transgranicznym polsko-niemieckie projekty mogą wspierać komunikację i wzmacniać więzi transgraniczne. Aby zrealizować swoje pomysły, organizatorzy projektów mogą skorzystać z różnych programów dotacyjnych. Ale jakie są możliwości wsparcia finansowego i które z nich są właściwe dla danego projektu?
Przy realizacji projektów transgranicznych można wykorzystać różne środki: fundusze europejskie, jak i dotacje federalne lub państwowe. Na poziomie europejskim istnieją programy INTERREG, ERASMUS+ oraz Horizont 2020. Rząd federalny wspiera projekty transgraniczne, np. w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Kulturalnej oraz programu „Projekty Modelowe Edukacji Kulturalnej“.
Poszczególne fundacje oferują również wsparcie w realizacji projektów. Istnieją organizacje, które koncentrują się szczególnie na współpracy polsko-niemieckiej, takie jak Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej czy Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki.
Kraj związkowy Brandenburgia udostępnia również środki finansowe na projekty międzynarodowe. Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów, Rozwoju Wsi, Środowiska i Rolnictwa, a także Edukacji, Młodzieży i Sportu oferują dotacje na indywidualne projekty międzynarodowe, w ramach których mogą być wspierane np. seminaria lub spotkania ekspertów.
Dalsze informacje oraz listę programów wspierających znajdą Państwo tutaj.