Poznań i Berlin intensyfikują współpracę w ramach Partnerstwa-Odry
Pogłębianie istniejącej współpracy i odkrycie nowych możliwości kooperacji – do realizacji tych celów przyczyniło się spotkanie berlińskiego sekretarza stanu ds. Europy Gerry'ego Woopa z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, które odbyło się w stolicy Wielkopolski na początku roku. Było to pierwsze spotkanie obu polityków. Miasta Poznań i Berlin są bardzo zainteresowane pogłębianiem swoich więzi i przyczynianiem się w ten sposób do rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków polsko-niemieckich i wprowadzania w życie integracji europejskiej. Oba miasta łączy wiele tematów stanowiących punkty zaczepienia do dalszej współpracy. Prezydent Poznania podkreślił między innymi rolę kultury i sportu we współpracy transgranicznej. Jedną z wielu propozycji była idea trójstronnego festiwalu teatralnego, organizowanego wspólnie z Ukrainą/Kijowem.
Sekretarz stanu Woop podkreślił również centralną rolę miast w procesie integracji europejskiej: „Berlin i Poznań są członkami największej europejskiej sieci miast EUROCITIES oraz są zaangażowane na różnych szczeblach w dyskusje na temat przyszłości Unii Europejskiej. Przykładowo, zarówno prezydent Poznania Jaśkowiak, jak i berliński senator ds. kultury i Europy Klaus Lederer uczestniczyli w zeszłorocznym „EUROCITIES Mayors Summit" w Brukseli. Głównym tematem była kwestia zaangażowania obywateli i obywatelek w europejskie procesy decyzyjne. Sieć EUROCITIES postrzega burmistrzynie i burmistrzów oraz administrację miejską jako łącznik między obywatelami i obywatelkami europejskimi a instytucjami UE.
Wizyta obejmowała również otwarcie mobilnej biblioteki ulicznej Partnerstwa-Odry „BiblioboXX" w Poznaniu. Już w 2016 roku uczennice i uczniowie szkół zawodowych z Polski i Niemiec wspólnie zaadaptowali na tę potrzebę zlikwidowaną budkę telefoniczną. Po kilku przystankach w rejonie Partnerstwa-Odry, między innymi w Szczecinie i Wrocławiu, biblioteka dotarła do Poznania i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiego ratusza.
Mobilna biblioteka powstała jako wspólny projekt uczennic i uczniów zawodowych z Berlina, Wrocławia i Szczecina. Zawiera ona nie tylko słowo pisane: dzięki małemu urządzeniu audio w dawnej budce telefonicznej można także usłyszeć osiem nagranych tekstów. Prezydent Jaśkowiak i sekretarz stanu Woop wyrazili nadzieję, że projekt zapoczątkuje ściślejszą współpracę szkół i placówek oświatowych obu miast. Po tym nastąpiła pierwsza dyskusja na ten temat na szczeblu roboczym. Jako pierwszy krok w kierunku współpracy szkół zawodowych w obu miastach uzgodniono wzajemne wizyty.
Tym samym rok 2020 rozpoczął się obiecująco dla polsko-niemieckiej współpracy na szczeblu komunalnym. W tym roku Berlin i Poznań będą gospodarzami kolejnego wydarzenia mającego na celu pogłębienie współpracy: w czerwcu linia kolejowa Berlin-Poznań będzie obchodzić swoje 150-lecie. Od początku współpracy w ramach Partnerstwa-Odry transgraniczny transport kolejowy stanowi jeden z centralnych tematów wokół integracji regionów położonych wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.
Pandemia wywołana koronawirusem stwarza nowe, podobne wyzwania dla miast i państw zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Miasta w Europie zapewniły sobie nawzajem solidarność ponad podziałami granic, a europejska wymiana doświadczeń jest w obliczu obecnego kryzysu ważniejsza niż kiedykolwiek. Na stronie https://covidnews.eurocities.eu/ miasta członkowskie EUROCITIES publikują na bieżąco warte naśladowania przykłady, jak radzić sobie z tymi wyzwaniami.