Nowa inicjatywa dla koleji wchodniej
Od wielu lat niemieckie i polskie gminy i powiaty położone wzdłuż "Kolei Wschodniej" Berlin - Kostrzyn (Küstrin) - Gorzów - Piła (w Polsce oznaczenie: linia 203) angażują się w rozbudowę i elektryfikację Kolei Wschodniej. Od 1945 roku pomiędzy Berlinem a Kostrzynem kursują codziennie, po jednym torze 34 pociągi osobowe. Jest to często problematyczne, ponieważ występuje wiele opóźnień.
Dlatego kraje związkowe Berlin i Brandenburgia oraz województwo lubuskie uzgodniły w sierpniu 2019 r. we wspólnym memorandum, że w ramach skoordynowanych inicjatyw będą działać na rzecz rozbudowy koleji Ostbahn. Badania Izby Przemysłowo-Handlowej Wschodniej Brandenburgii oraz Administracji Senatu Berlina pokazują, dlaczego rozbudowa regionalnej linii kolejowej jest tak ważna. W związku z rosnącym ruchem dalekobieżnym między Frankfurtem nad Odrą a Berlinem centralnym odciążeniem jest na przykład Ostbahn.
W związku ze zbliżającą się rewizją transeuropejskiej sieci transportowej, pojawiła się nowa inicjatywa. We wspólnym piśmie do Unii Europejskiej Guido Beermann, Minister Infrastruktury i Planowania Regionalnego Kraju Związkowego Brandenburgia, Regine Günther, Senator ds. Środowiska, Transportu i Ochrony Klimatu oraz Marcin Jabłoński, Marszałek Województwa Lubuskiego, promowali we wrześniu włączenie sieci uzupełniającej. W ten sposób udostępnione zostałyby ważne instrumenty finansowania UE (np. poprzez program "CEF"). Teraz, gdy Komisja Europejska poinformowała o pozytywnej odpowiedzi, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do rządów krajowych w Niemczech i w Polsce.