Czym właściwie zajmuje się Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich?
W czerwcu Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich obchodziło swoje 10-lecie. Ale czym właściwie jest ten instytut, czym się zajmuje i dlaczego jest tak ważny?
Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich jest częścią Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i zajmuje się badaniami nad Polską z perspektywy nauk humanistycznych, ekonomicznych i społecznych. Liczni pracownicy naukowi (od czerwca 2021 r.) prowadzą badania i piszą przy wsparciu członków stowarzyszenia na tematy kulturoznawcze, prawne, ekonomiczne i polityczne dotyczące polskiej teraźniejszości i historii. Centrum organizuje interdyscyplinarne konferencje, warsztaty i wykłady, wydaje własną serię wydawniczą "Interdyscyplinarne Studia Polskie" oraz prowadzi platformę akademicką "Interdyscyplinarne Studia Polskie". Centrum zostało założone w czerwcu 2011 r. przy wsparciu kraju związkowego Brandenburgia, którego jedynym sąsiadem jest Polska. Na platformie regularnie pojawiają się nowe nabory wniosków i inne możliwości finansowania projektów poświęconych badaniom nad krajem. Z usługi skorzystało już ponad 2 000 użytkowników. Planuje się również ponowne uruchomienie platformy pod koniec 2021 r. w celu rozszerzenia tej usługi i technicznych możliwości jej wykorzystania.
Jako instytucja naukowa Centrum koncentruje się obecnie na badaniach nad migracjami (zarobkowymi), transformacją, historią techniki i technologii, rozwojem języka, historią XIX i XX wieku (Polska, Ukraina, ZSRR), historią Żydów, kulturą historyczną i pamięcią oraz badaniami proweniencyjnymi. Większość projektów badawczych była z powodzeniem finansowana przez osoby trzecie, w tym Niemiecką Fundację Badawczą, Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych, Fundację Volkswagena, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Polsko-Niemiecką Fundację Nauki.
Obok badań naukowych ważną częścią działalności Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich na Uniwersytecie Viadrina jest także nauczanie: studentom kulturoznawstwa, prawa i ekonomii oprócz kursów z zakresu area studies oferowany jest także program doskonalenia języka obcego na poziomie akademickim.
Collegium Polonicum jest również ściśle związane z ZIP. Zostało ono założone 30 lat temu przez Uniwersytet Europejski Viadrina i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2002 roku jest prowadzony wspólnie przez RP i Kraj Związkowy Brandenburgia.
Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich przyczynia się w ten sposób do wzmocnienia polonistyki w Niemczech. Zapewnia to większą widoczność i napędza wymianę akademicką i społeczną ponad granicami. Jako pierwsze i jak dotąd jedyne interdyscyplinarne centrum uniwersyteckie studiów polskich w Niemczech, ZIP ma więc szczególne znaczenie.
Podcast: Uniwersytet Europejski Viadrina jest również ważnym partnerem dla przedsiębiorstw z regionu Odry. Za pośrednictwem biura transferowego EUV oferuje on rozległą sieć dla podmiotów gospodarczych. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa są tu wspierane poprzez współpracę z instytucjami badawczymi.
W podcaście VIA Transfer #2 gościem w kwietniu była również dr Anna Steinkamp, która zajmuje się badaniami w Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich.
Projekt Transferstelle EUV jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) i kraj związkowy Brandenburgia.