Studia po obu stronach Odry
W regionie Odry można znaleźć wiele renomowanych placówek edukacyjnych. Od Greifswaldu po Wrocław, setki tysięcy ciekawych ludzi nie tylko uczy się, ale i naucza.
Mimo że liczba studentów zagranicznych w obu krajach różni się - w Niemczech jest ich ponad 400 000 (2021), w Polsce nieco ponad 80 000 - obaj sąsiedzi są popularni wśród studentów na tle europejskim.
Prawie co trzeci student spędza semestr za granicą lub nawet decyduje się na studiowanie przez cały semestr w innym kraju. I nie bez powodu: studia za granicą poszerzają horyzonty. Ale istnieje też wiele innych cennych zalet.
Po pierwsze i najważniejsze, studia za granicą to świetny sposób na rozwinięcie dodatkowych umiejętności społecznych, akademickich i językowych przy jednoczesnym pogłębieniu swojego doświadczenia uniwersyteckiego. Jednocześnie doświadczenie to daje przewagę konkurencyjną przy poszukiwaniu pracy, ponieważ świadczy o otwartości, zdolności do adaptacji, zaangażowaniu - a w wielu przypadkach także o znajomości języków obcych.
Na przykład polskie tradycje uniwersyteckie należą do najstarszych w Europie. W 1364 r. król Kazimierz Wielki założył Akademię Krakowską, dziś znaną jako Uniwersytet Jagielloński. Ponadto polskie uczelnie oferują ponad 600 kierunków studiów, które są integralną częścią Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Kolejną zaletą jest to, że czesne w Polsce jest bardzo konkurencyjne w porównaniu z innymi krajami UE, a koszty utrzymania są tylko ułamkiem tego, co studenci zagraniczni muszą wydać w innych krajach europejskich. Cechą charakterystyczną polskich uczelni jest także różnorodność kół naukowych, dzięki którym można nie tylko rozwijać swoje zainteresowania, ale także poznawać ludzi, brać udział w konferencjach czy pisać artykuły do czasopism naukowych.
Niemcy z kolei uważane są za ojczyznę innowacyjnych pomysłów. Nauka i badania mają w Niemczech długą tradycję. Najstarszy uniwersytet został założony w Heidelbergu w 1386 roku. To miejsce kształcenia wykształciło ponad 80 laureatów Nagrody Nobla, z czego ponad 70 w samych tylko naukach przyrodniczych i medycynie. Uniwersytety i ich dyplomy są uznawane na całym świecie i pokazują przyszłym pracodawcom, że absolwenci otrzymali solidne wykształcenie podstawowe i zdobyli dalszą wiedzę. Wysoka koncentracja na programach badawczych jest jednym z powodów dobrej reputacji niemieckich uniwersytetów. Szczególna cecha wynika z systemu federalnego: każdy kraj związkowy w Niemczech jest inaczej zorganizowany i dlatego jest jedyny w swoim rodzaju.
Oprócz unijnego programu finansowania Erasmus+, (Stowarzyszenie na rzecz Wymiany Studenckiej w Europie Środkowej i Wschodniej) GFPS oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej, w skrócie DAAD, należą do największych organizacji, które pomagają w finansowaniu stypendiów.
GFPS jest stowarzyszeniem, które ma na celu promowanie międzynarodowej wymiany naukowej i kulturalnej. W ramach programów stypendialnych realizowane są również dwustronne programy wymiany między Polską a Niemcami.
Z kolei Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej jest stowarzyszeniem niemieckich uniwersytetów. Głównym zadaniem DAAD jest umiędzynarodowienie niemieckich szkół wyższych i wspieranie międzynarodowej wymiany akademickiej. DAAD oferuje również stypendia dla Polaków i Niemców w różnych dziedzinach.
Ważne informacje o wymaganiach dotyczących studiów w Niemczech tutaj od DAAD.