Pierwsze polsko-niemieckie Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej – dalszy rozwój Geoparku Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa obejmuje tereny w Brandenburgii i Saksonii po stronie niemieckiej oraz województwo lubuskie po stronie polskiej. Jako Globalny Geopark UNESCO ma duże znaczenie w regionie. Geopark Łuk Mużakowa otrzyma teraz transgraniczną strukturę wspierającą, jak wyjaśniło niedawno w komunikacie prasowym Ministerstwo Finansów i Europy Kraju Związkowego Brandenburgia. Organizacja parku ma zostać ujednolicona i ulepszona przy pomocy nowo utworzonego Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Takie rozwiązanie zasugerowała Komisja UNESCO, która w 2011 roku przyznała Geoparkowi o powierzchni 580 km kwadratowych status UNESCO.
Minister-prezydent Brandenburgii i pełnomocnik rządu federalnego ds. współpracy transgranicznej z Polską Dietmar Woidke podkreślił: "Utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej na granicy polsko-niemieckiej jest wielkim sukcesem. Jest to wzorcowy przykład na to, jak region przygraniczny może się instytucjonalnie do siebie zbliżyć. Liczne podmioty miejskie i obywatelskie z trzech regionów z zaangażowaniem współpracowały w ostatnich latach i stale rozwijały Geopark Łuk Mużakowa - również z pomocą funduszy z programu nadzwyczajnego Łużyce. Jestem pewien, że w najbliższych latach Geopark przyciągnie do regionu jeszcze więcej zainteresowanych osób."
"Założenie pierwszego polsko-niemieckiego Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej jest prawdziwym sukcesem. Nasze wieloletnie wspólne wysiłki z partnerskim województwem lubuskim i krajem związkowym Saksonia w celu stworzenia transgranicznej struktury wsparcia wreszcie przynoszą efekty" - powiedziała Katrin Lange, minister ds. europejskich, w związku z utworzeniem Geoparku EUWT Łuk Mużakowa. Dopiero 15 czerwca 2021 r. brandenburski gabinet uchwalił strategię sąsiedztwa Brandenburgia-Polska, w której przewidziano wsparcie dla "tworzenia EUWT z udziałem Brandenburgii i Polski".
Reorganizacja Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa została dofinansowana przez rząd federalny kwotą 1,2 mln euro w latach 2019-2021 w ramach programu nadzwyczajnego "Węgiel" w celu wspierania zmian strukturalnych na obszarach występowania węgla brunatnego. Ponadto transgraniczny, polsko-niemiecki projekt "Geopark UNESCO Łuk Mużakowa - wspólne dziedzictwo w polsko-niemieckim regionie przygranicznym" zostanie wsparty w latach 2017-2021 kwotą ok. 1,6 mln euro z programu współpracy INTERREG Brandenburgia-Polska 2014-2020. Planuje się również, że Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej będzie wspierane przez kraj związkowy Brandenburgia roczną dotacją w wysokości 75.000 euro.
Siedzibą Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Geopark Łuk Mużakowa jest Klein-Kölzig w Brandenburgii (Spree-Nysa).