Pociąg Kultur-Streif - przejazd specjalny Berlin-Zbaszyń: "Teraźniejszość w przeszłości"

Mogli zabrać tylko 10 marek i kilka rzeczy w walizce. Bez wyjaśnień i głośno krzycząc, wyprowadzili ich z domów, zapakowali do ciężarówek i zawieźli na dworzec kolejowy. Tam wsadzono ich do pociągu.
Ten horror spotkał niezliczone rzesze żydowskich Polaków w Niemczech 9 listopada 1938 r. podczas tzw. Polenaktion. Ponad 17 000 Żydów polskiego pochodzenia zostało deportowanych z Niemiec.
Straszna historia, która jest jednocześnie opowieścią o ludziach o wielkim sercu. I właśnie te wydarzenia zespół KulturZug upamiętnia wycieczkami do miejsc historycznych. W dniu 9 listopada 2021 r. pod hasłem "Teraźniejszość w przeszłości" uczestnicy udali się z Berlina do małego przygranicznego miasteczka Zbaszyń.
Nasza rada: koniecznie obejrzyjcie wzruszający i pouczający film na YouTube.
Cała wycieczka składała się z pięciu przystanków tematycznych.
Pierwszą część stanowiło wprowadzenie historyczne autorstwa Lothara Quinkensteina, wykładowcy germanistyki międzykulturowej w Collegium Polonicum w Słubicach. Ponadto uczestnicy wycieczki czytali wspomnienia osób, które zostały deportowane w 1938 r.
Drugi przystanek był już w Zbąszyniu, gdzie podróżni mogli obejrzeć wystawę poświęconą wydarzeniu z 1938 r. oraz pamiątkowe zdjęcia z przejścia granicznego. Wycieczka odbyła się z udziałem gościa specjalnego: Był tam kurator Wojciech Olejniczak z Fundacji TRES Zbąszyń/Poznań.
Następnie udano się do kina za Rogiem "Obra". Pokazano tam film o wystawie "Do zobaczenia w przyszłym roku w Jerozolimie" i przeprowadzono dyskusję z autorami.
Czwarty przystanek skupiał się na muzyce. W Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu odbył się niezwykły koncert: "Nadzieja w poczekalni". Wieczorem uczestnicy wrócili do domów z wieloma przemyśleniami, wrażeniami i doświadczeniami związanymi z tym ważnym historycznym miejscem, jakim jest Zbąszyń.
W bieżącym wydaniu naszego biuletynu można również przeczytać osobisty wpis z dziennika podróży uczestniczki dr Marii Wagińskiej-Marzec z Poznania: http://partnerstwo-odra.eu/download/2022-01_biuletyn_partnerstwo_odra.pdf
Pociągi Kultur-Streif to projekt dialogu między Berlinem, Wrocławiem, Poznaniem, Szczecinem, Zbąszyniem i Świnoujściem, finansowany przez Departament Kultury i Europy Senatu Berlina.