Powrót do VII Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry

W maju znów nadszedł ten czas: odbył się VII Szczyt Polityczny Partnerstwa Odra. Tym razem gospodarzem wydarzenia było województwo Lubuskie, a dokładniej Zielona Góra. Łącznie 8 województw i krajów związkowych spotkało się 11 i 12 maja 2022 r., aby wspólnie podyskutować pod hasłem "Dwa kraje - osiem regionów - wspólne kształtowanie przyszłości".
Od 2006 r. 8 regionów partnerskich: Wielkopolska, Zachodniopomorskie, Dolny Śląsk, Lubuskie, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Saksonia - współpracuje w ramach nieformalnej międzyregionalnej polsko-niemieckiej sieci.
Uczestnicy VII Szczytu Politycznego:
W wydarzeniu wzięli udział liczni wysocy rangą przedstawiciele regionów nadodrzańskich:
Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego,
Tadeusz Jędrzejczak - Członek Zarządu Województwa Lubuskiego,
dr Dietmar Woidke - Premier Brandenburgii,
Michael Kretschmer - Premier Saksonii,
Franziska Giffey - Burmistrz Miasta Berlina,
Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,
Heiko Miraß Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego i wschodniej Meklemburgii
Krzysztof Bramorski Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego do spraw Współpracy Międzynarodowej,
Czesław Fiedorowicz Prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Różnorodny program:
Spotkanie w Zielonej Górze składało się z dwóch części. Najpierw odbyło się zamknięte spotkanie szefów regionów Partnerstwa Odry. W drugiej części szczytu odbyła się debata z udziałem publiczności.
Główne tematy omawiane podczas spotkania to:
• Kryzys uchodźczy: wyzwania, podejścia, dobre praktyki.
• Pandemia Covid 19: wyzwania związane z konsekwencjami pandemii w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym.
• "Mapa obiektów UNESCO”
• Fundacja EUWT "Polsko-Niemiecki Geopark Mużakowski" (Geopark Łuk Mużakowa)
Szczególną uwagę zwrócono na inwazję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę, która pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne i ogromne zniszczenia. Omówiono, w jaki sposób Partnerstwo Odra może jeszcze wesprzeć Ukrainę i ludność ukraińską dotkniętą działaniami wojennymi oraz udzielić im niezbędnej pomocy.
Ważnym punktem programu była również prezentacja "Mapy obiektów UNESCO" - produktu Partnerstwa Odra, którego inicjatorem i wykonawcą jest Województwo Dolnośląskie.
Cytaty na temat wydarzenia i współpracy polsko-niemieckiej:
"Niemcy i Polskę łączy głęboka i mocna przyjaźń. Jesteśmy zjednoczeni i związani naszą wspólną odpowiedzialnością za Europę wolności, sprawiedliwości i pokoju." - W ten sposób premier Saksonii Michael Kretschmer, przewodniczący regionalny Unii Saksońskiej, wyraża te bliskie relacje.
"Wszystkie regiony uczestniczące w Partnerstwie Odry odnoszą korzyści z intensyfikacji naszej współpracy. Idea regionu nadodrzańskiego stwarza potencjał, aby wspólnie stać się polsko-niemieckim regionem przyszłości. Nasze miasto jest częścią regionu metropolitalnego Berlin-Brandenburgia, mimo że Berlin nie ma bezpośredniej granicy z Rzeczpospolitą Polską. Jednak nasza wymiana z sąsiadującymi z nami partnerami z UE jest intensywna. Polska społeczność w naszym mieście ma w tym swój własny, żywy wkład. Szczególnie bliskie memu sercu są także stosunki Berlina z naszymi sąsiadami w Polsce. Ponieważ współpraca między regionami europejskimi jest ważna dla Europy opartej na solidarności. W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie ta polsko-niemiecka współpraca jest ważniejsza niż kiedykolwiek." - Franziska Giffey, Burmistrz Miasta Berlin
Co dalej?
Gospodarzem VIII Szczytu Politycznego będzie Berlin, dokąd w formie statku w butelce zawędrował personel organizatora, podarowany przez województwo lubuskie. Franzisce Giffey wręczyła ją marszałek Elżbieta Anna Polakan.
Szczyt polityczny odbywa się średnio co dwa lub trzy lata.