Wspólne badania dotyczące optyki kwantowej w Polsce i Berlinie

"Już nie mogę się doczekać kolejnego projektu. Networking to świetna zabawa, która też wiele wnosi". -Prof. dr St. Reitzenstein, TU Berlin.
W Berlinie i Brandenburgii działa około 400 firm i instytutów badawczych zajmujących się fotoniką. Sieć PHOENIX nawiązuje współprace z firmami na całym świecie.
Słynny przeskok kwantowy jest czymś w rodzaju zjawiska: w mediach oznacza dramatyczną zmianę. Fizycy wiedzą, że jest to w rzeczywistości najmniejsza możliwa zmiana w przyrodzie. Zamiast poprawiać dziennikarzy, woleliby raczej badać kwanty i fascynować się możliwościami, jakie z nich wynikają.
Takiego zdania są również partnerzy polsko-niemieckiej sieci badawczej. W ramach "Sieci Fotoniki i Optoelektroniki" (PHOENIX) od 2012 r. pracują nad różnymi projektami, których celem jest z jednej strony rozwój fotoniki (nauki o świetle), a z drugiej promowanie współpracy między zespołami po obu stronach Odry. Fotonika łączy w sobie jedne z najważniejszych technologii naszych czasów: na przykład technologia laserowa, mikroelektronika i technologie kwantowe. W wielu miejscach prowadzone są prace w tym zakresie. W Berlinie i Brandenburgii działa w tej dziedzinie około 400 firm i grup badawczych.
Współpraca międzynarodowa jest sprawą oczywistą, ale patrzenie na wschód nie zawsze (jeszcze) ma miejsce. Jednak to się zmienia. Profesor Stephan Reitzenstein z TU Berlin kierował jednym z projektów w ramach programu PHOENIX: "Współpraca układała się znakomicie. Doświadczenie ludzi na miejscu, we Wrocławiu czy we wschodniej Polsce, jest po prostu ekscytujące. A tamtejsza wiedza doskonale uzupełniała nasze badania".
PHOENIX jest w rzeczywistości znacznie większe niż to. "Sieć PHOENIX promuje współpracę pomiędzy naszymi ekspertami z Berlina i Brandenburgii a podmiotami z wiodących regionów technologii optycznej na świecie. Oprócz Polski, w planie są wspólne działania z partnerami z Japonii, Izraela i USA" - mówi Gerrit Rössler, kierownik klastra optyki i fotoniki w Berlin Partner, opisując podstawową ideę projektu. "My w Berlin Partner koordynujemy sieć wspólnie z OpTecBB". (OpTecBB) e.V., czyli Sieć Optec-Berlin-Brandenburgia, jest siecią kompetencji w zakresie technologii optycznych w krajach związkowych Berlin i Brandenburgia. Jej członkami jest nieco ponad 110 firm i instytucji naukowych z obu krajów związkowych.
Współpraca z Polską jest szczególnym obszarem zainteresowania PHOENIX. W 2021 r. odbyła się już piąta runda zaproszenia do składania wniosków o finansowanie w dziedzinie optyki i fotoniki, w ramach której na kolejne trzy lata sfinansowano trzy projekty współpracy z udziałem 16 partnerów. "Zawsze ważne jest dla nas, aby w projekcie uczestniczyły nie tylko badania naukowe na najwyższym poziomie, ale także innowacyjne i zorientowane na zastosowania małe i średnie przedsiębiorstwa" - wyjaśnia strategię Gerrit Rössler.
Artykuł został napisany przez dr Andreasa Thoßa w imieniu Photonics Cluster Berlin Brandenburg.
Czy uważają Państwo ten temat za interesujący i chcieliby dowiedzieć się więcej - na przykład, nad czym dokładnie pracują obecnie partnerzy projektu z Niemiec i Polski? A także jak można wygenerować pojedynczą cząstkę światła? Można się o tym przekonać, czytając pełną wersję tego artykułu pod adresem: https://www.optik-bb.de/news/artikel/gemeinsame-quantenforschung-in-polen-und-berlin/, do którego lektury gorąco zachęcamy.
Heinricha Hertza, Fraunhofer IPK, OpTecBB e.V., Berlin Partner für Wirtschaft und Technologie GmbH, a ze strony polskiej - Polskie Towarzystwo Fotoniczne oraz sieć Polish Optocluster z Warszawy. Do współpracy przyłączył się także Dolny Śląsk z regionu Odry.
Informacje o bieżących działaniach w ramach projektu PHOENIX+ można znaleźć na stronie internetowej Cluster Opitk und Photonik.