Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech

"Ukraińscy uchodźcy pokazali, że potrzebują przysłowiowej wędki, a nie ryby. Badanie dowiodło, że większość dorosłych uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce oraz Niemczech planuje podjąć zatrudnienie” - powiedział Andrzej Korkus, dyrektor zarządzający Grupy EWL.
Mija pół roku od rozpoczęcia przez Rosję 24 lutego wojny na Ukrainie. Kryzys humanitarny spowodowany wojną wywołał ogromną falę solidarności z poszkodowanymi na całym świecie i doprowadził do zmian ułatwiających uchodźcom osiedlenie się, takich jak uproszczona ścieżka legalizacji pobytu oraz swobodny dostęp do usług publicznych i rynku pracy.
Szczególnie to drugie staje się coraz ważniejsze. Zatrudnienie zapewnia ekonomiczną samowystarczalność i ułatwia uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym kraju przyjmującego. Ponadto rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą w UE oraz wysoki poziom umiejętności ukraińskich uchodźców stanowią dobre warunki wstępne dla powodzenia tego procesu.
Interesujące jest także to, w jakich branżach zarabiają najwięcej. Ogólne pytanie brzmi: jak skutecznie rozwijać potencjał zatrudnionych uchodźców? Dlatego Platforma Migracyjna EWL, Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL oraz Ośrodek Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego przygotowały raport z badań socjologicznych pt. "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech".
Raport dostarcza ważnych informacji o uchodźcach z Ukrainy, którzy podjęli pracę w Polsce i Niemczech, w tym o ich wykształceniu, znajomości języka, planach na przyszłość i sektorach, w których są obecnie zatrudnieni.
"Ten raport jest swego rodzaju barometrem, która pozwala zrozumieć, kim są uchodźcy przybywający z Ukrainy. Pokazuje prawdziwe oblicze uchodźców, którzy tu przybyli, ich motywacje i potrzeby. Jest to coś czego byliśmy świadomi, ponieważ pracujemy z nimi na co dzień, ale teraz zdobyliśmy wielowarstwowe dane, którymi chcemy się podzielić z rządami i urzędami pracy” - powiedział na konferencji prasowej w Berlinie Andrzej Korkus, prezes zarządu Platformy Migracyjnej EWL.
Z badań jasno wynika, że uchodźcy z Ukrainy chcą podejmować pracę. W Polsce jest już ponad 615 tys. pracowników, w Niemczech liczba ta jest nieco niższa i wynosi 160 tys.
Więcej ważnych informacji można znaleźć w raporcie z aktualnego badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Niemczech i Polsce", który jest dostępny w czterech językach - polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim tutaj.
Grupa EWL od wielu lat aktywnie uczestniczy w kształtowaniu na nowo krajobrazu migracyjnego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ponadto prowadzi badania socjologiczne dotyczące zatrudnienia cudzoziemców na polskim i europejskim rynku pracy. Wyniki te są publikowane od 2018 roku.