Skyline

Polsko-niemieckie spotkanie podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie

Deutsch-polnisches Treffen auf der Grünen Woche in Berlin © lubuskie.pl

W dniu 21 stycznia 2023 r. w ramach Zielonego Tygodnia w Berlinie odbyło się spotkanie regionów partnerskich Polska-Brandenburgia. W wydarzeniu wzięli udział Minister Rolnictwa i Środowiska Brandenburgii Axel Vogel, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Dyrektor Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych Województwa Dolnośląskiego Paweł Czyszczon.

"Brandenburgia jest szczególnie świadoma, jak ważne dla Polski i Niemiec są bliskie stosunki partnerskie. Dzięki ciągłej współpracy i wspieraniu polsko-niemieckich projektów, wspólnie z mieszkańcami rozwijamy region przygraniczny. Bardzo się cieszę, że udało się wznowić transgraniczne kontakty zawodowe w 2022 roku, po poważnych ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19”- powiedział Axel Vogel, Minister Rolnictwa.

Podczas spotkania poruszono takie tematy jak wspólna polityka rolna UE, współpraca regionalna w zakresie rewitalizacji Odry oraz przyszłe partnerstwa. Ważną rolę odegrały również problemy niemieckiego i polskiego rolnictwa, które są spowodowane głównie inflacją i kryzysem klimatycznym.

Omówiono również program Interreg V A, w ramach którego Brandenburgia i Województwo Zachodniopomorskie realizują projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki i współpracy przyrodniczej w zakresie ochrony Odry oraz transgranicznego zarządzania dziką przyrodą.

Ciekawym punktem wydarzenia była prezentacja projektu "Wyspy życia", który został przedstawiony w wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów VR. Projekt ten jest od lat realizowany przez Fundację na granicy województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego i skupia się między innymi na ochronie rzeki Odry. Tutaj znajdą Państwo więcej informacji o projekcie.

Spotkanie służyło wymianie doświadczeń i wiedzy pomiędzy przedstawicielami oraz omówieniu wyzwań i możliwości dalszej współpracy pomiędzy Brandenburgią a regionami partnerskimi.


Starsze wydarzenia 2023

Programy Interreg - nabory na projekty są nadal otwarte

Interreg  © InterregMają Państwo pomysł na projekt, który przyczynia się do lepszego życia ponad granicami Europy? Już teraz można do zgłosić do programu Interreg. Celem programu Interreg jest promowanie...

Nabór – Pociąg do kultury

  © K. FuhrmannJeśli mają Państwo ochotę pomóc w kształtowaniu niezwykłego polsko-niemieckiego projektu, obcować na co dzień ze sztuką i doświadczać niezapomnianych przeżyć - mamy coś...

"Europa - nasza historia" - co dalej z polsko-niemieckim projektem?

„Europa – unsere Geschichte“ jest to podręcznik do historii opracowany wspólnie przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. oraz Eduversum GmbH Verlag und Bildungsagentur w ramach...

03.12.2023 -