Skyline

Spotkanie polsko-niemieckie w pałacu Neuhardenberg

Deutsch-Polnisches Treffen auf Schloss Neuhardenberg © (Ministerium der Finanzen und für Europa (MdFE)

2 lutego 2023 roku w pałacu Neuhardenberg w Brandenburgii odbyło się polsko-niemieckie spotkanie. Był to dzień wymiany i dyskusji na temat ścisłej współpracy regionalnej w ramach Partnerstwa Odry.

Na zaproszenie Katrin Lange, Minister ds. europejskich Brandenburgii, w wydarzeniu wzięli udział Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Anna Bańkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Krzysztof Bramorski - Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. kontaktów międzynarodowych.

Rozmawiano o zupełnie nowych wyzwaniach dla Europy, Polski i Niemiec, a także dla wszystkich regionów nadodrzańskich i Brandenburgii, które przyniósł rok 2022 i które jeszcze długo pozostaną wyzwaniami.

Mówiono o tym, jak kraje europejskie, w tym Niemcy i Polska, mogą przywrócić swoje gospodarki na właściwe tory w obliczu trwającej światowej pandemii i jej skutków gospodarczych.

Ponadto, spotkanie było również okazją do podsumowania pomocy dla Ukrainy w ostatnich miesiącach.

Zarówno Niemcy, jak i Polska podjęły szereg działań mających na celu wsparcie Ukrainy. Dyskutowano również o tym, co jeszcze można zrobić, aby poprawić integrację przede wszystkim młodych ludzi.

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego również podkreśliła, że "spotkanie w Neuhardenbergu ma charakter symboliczny: jest świadectwem dobrej współpracy i obietnicą jej kontynuacji w przyszłości."

Minister Lange podkreśliła, jak ważna jest możliwość ponownego osobistego spotkania: "Po długim czasie mogliśmy ponownie wymienić poglądy na temat stosunków brandenbursko-polskich we wzajemnej obecności. Współpraca z Polską jest dla Brandenburgii szczególnie ważna. Cieszę się, że przyjęli Państwo moje zaproszenie i bardzo dziękuję". - powiedziała Katrin Lange.


Starsze wydarzenia 2023

Polsko-niemieckie spotkanie podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie

Deutsch-polnisches Treffen auf der Grünen Woche in Berlin  © lubuskie.plW dniu 21 stycznia 2023 r. w ramach Zielonego Tygodnia w Berlinie odbyło się spotkanie regionów partnerskich Polska-Brandenburgia. W wydarzeniu wzięli udział Minister Rolnictwa i Środowiska...

Programy Interreg - nabory na projekty są nadal otwarte

Interreg  © InterregMają Państwo pomysł na projekt, który przyczynia się do lepszego życia ponad granicami Europy? Już teraz można do zgłosić do programu Interreg. Celem programu Interreg jest promowanie...

Nabór – Pociąg do kultury

  © K. FuhrmannJeśli mają Państwo ochotę pomóc w kształtowaniu niezwykłego polsko-niemieckiego projektu, obcować na co dzień ze sztuką i doświadczać niezapomnianych przeżyć - mamy coś...

"Europa - nasza historia" - co dalej z polsko-niemieckim projektem?

„Europa – unsere Geschichte“ jest to podręcznik do historii opracowany wspólnie przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. oraz Eduversum GmbH Verlag und Bildungsagentur w ramach...

25.06.2024 -