Skyline

5. Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy w Poczdamie na dworcu Kaiserbahnhof

Bahn © Dom J

8 lutego 2023 r. w Poczdamie odbył się piąty Polsko-Niemiecki Szczyt Kolejowy. Miejscem spotkania był historyczny dworzec cesarski, który historycznie związany jest z innym miastem w regionie Odry - Poznaniem. To z dworca cesarskiego w Poczdamie Wilhelm II podróżował niegdyś do Poznania.

Była to piąta edycja spotkania międzyrządowego, na którym omawiano poprawę współpracy w zakresie transportu kolejowego. Celem spotkania było wzmocnienie współpracy obu krajów w dziedzinie transportu kolejowego oraz uzgodnienie konkretnych działań mających na celu poprawę transgranicznego transportu pasażerskiego i towarowego.

W szczycie wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele rządów z Polski i Niemiec, a także przedstawiciele spółek kolejowych obu krajów. Tematem rozmów było też znaczenie transportu kolejowego dla integracji europejskiej, realizacja europejskich celów klimatycznych w sektorze transportu oraz poprawa infrastruktury po obu stronach granicy.

Szczególny nacisk położono na zwiększenie przepustowości na trasach transgranicznych i przyspieszenie czasu podróży.

Konkretne projekty, takie jak dodatkowe połączenia między Berlinem a Warszawą oraz Berlinem a Przemyślem były najważniejszymi działaniami wpisującymi się w koncepcję "Zielonej Europy". Pociągi mają kursować co dwie godziny od rana do późnego popołudnia. Ponadto zaprezentowano zupełnie nowe połączenie Berlin - Küstrin-Kietz - Kostrzyn - Gorzów Wlkp./Krzyż.

Tematem dyskusji była również budowa mostu kolejowego Küstrin-Kietz - Kostrzyn-Gorzów Wielkopolski, którego prace zostały opóźnione.

Nie zabrakło rozmów na temat pomocy dla Ukrainy i połączenia z koleją. Ponadto minister-prezydent Brandenburgii podkreślił znaczenie zwiększenia roli Europy Wschodniej i potrzebę nowych połączeń właśnie w tym kierunku.

Uczestnicy szczytu podkreślili znaczenie ścisłej współpracy między Niemcami a Polską w celu promowania transportu kolejowego jako zrównoważonego i przyjaznego środowisku środka transportu.

Planowane są również nowe i lepsze usługi dla pasażerów. Celem jest dążenie do tego, aby transport kolejowy stał się pierwszym wyborem w poruszaniu się po dużych miastach.

Kolejny szczyt kolejowy jest już zaplanowany i odbędzie się po stronie polskiej, ale data nie jest jeszcze znana.


Starsze wydarzenia 2023

Spotkanie polsko-niemieckie w pałacu Neuhardenberg

Deutsch-Polnisches Treffen auf Schloss Neuhardenberg  © (Ministerium der Finanzen und für Europa (MdFE) 2 lutego 2023 roku w pałacu Neuhardenberg w Brandenburgii odbyło się polsko-niemieckie spotkanie. Był to dzień wymiany i dyskusji na temat ścisłej współpracy regionalnej w ramach Partnerstwa...

Polsko-niemieckie spotkanie podczas Zielonego Tygodnia w Berlinie

Deutsch-polnisches Treffen auf der Grünen Woche in Berlin  © lubuskie.plW dniu 21 stycznia 2023 r. w ramach Zielonego Tygodnia w Berlinie odbyło się spotkanie regionów partnerskich Polska-Brandenburgia. W wydarzeniu wzięli udział Minister Rolnictwa i Środowiska...

Programy Interreg - nabory na projekty są nadal otwarte

Interreg  © InterregMają Państwo pomysł na projekt, który przyczynia się do lepszego życia ponad granicami Europy? Już teraz można do zgłosić do programu Interreg. Celem programu Interreg jest promowanie...

Nabór – Pociąg do kultury

  © K. FuhrmannJeśli mają Państwo ochotę pomóc w kształtowaniu niezwykłego polsko-niemieckiego projektu, obcować na co dzień ze sztuką i doświadczać niezapomnianych przeżyć - mamy coś...

"Europa - nasza historia" - co dalej z polsko-niemieckim projektem?

„Europa – unsere Geschichte“ jest to podręcznik do historii opracowany wspólnie przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. oraz Eduversum GmbH Verlag und Bildungsagentur w ramach...

18.07.2024 -