VII edycja Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży - „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“
Już po raz siódmy Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) przyznała w Warszawie Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Konkurs na najciekawszy projekt polsko-niemieckiego spotkania młodzieży angażujący się w życie miejscowej społeczności.
Konkurs skierowany jest do wszystkich organizatorów wymian - stowarzyszeń, szkół, fundacji, instytucji itp.
W tym roku do konkursu „"U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży na miejscu" Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zgłosiło się 80 polsko-niemieckich i trójstronnych projektów. Trzynaście zakwalifikowało się do finału. Projekty te zostały zrealizowane w latach 2021 i 2022 przy wsparciu finansowym i rzeczowym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Główną nagrodę otrzymał projekt "Eco Heroes" stowarzyszenia HochDrei e.V. z Poczdamu i Fundacji Bezlik z Mikuszewa (k. Poznania). Celem projektu było uwrażliwienie mieszkańców obu miast na zrównoważony rozwój, przekonanie ich do ekologicznego stylu życia i przedstawienie im gotowych rozwiązań, z których mogą skorzystać.
Podnoszenie świadomości społecznej w kwestiach środowiskowych ma ogromne znaczenie. Może prowadzić do pozytywnych zmian i działań na rzecz ochrony naszej planety. Zwłaszcza jeśli dodatkowo zaangażują się w nie młodzi ludzie.
Nagrodę wręczył Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
„Ogłaszając konkurs, chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że w nawet najmniejszej miejscowości mogą znaleźć tematy, które ich zainteresują i skłonią do działania – mówi Stephan Erb, niemiecki dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. – W efekcie w prawie trzydziestu miejscach w Europie uczestniczki i uczestnicy projektów zaangażowali się w życie swoich lokalnych społeczności. To dzięki nim współpraca miast i regionów w Europie zyskała twarz młodych ludzi” – mówi Erb.
Pełną listę projektów można znaleźć tutaj.
Organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) od ponad 30 lat umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Finansowo i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie oraz trójstronne projekty wymiany. Jest partnerem dla szkół, organizacji, inicjatyw młodzieżowych oraz instytucji pracujących na rzecz młodzieży. PNWM została utworzona przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z traktatem dobrosąsiedzkim. Dzięki jej wsparciu odbyło się przeszło 80 tysięcy projektów, w których wzięło udział ponad 3 miliony młodych ludzi z Polski, Niemiec i innych krajów.