Współpraca sąsiedzka z Polską po wyborach w Berlinie
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w biuletynie Partnerstwa-Odra 1/23
Po tym, jak podczas poprzednich wyborów do Izby Deputowanych w Berlinie we wrześniu 2021 r. wykryto błędy proceduralne, w lutym 2023 r. wybory zostały powtórzone. Wyniki nowych wyborów miały znaczący wpływ na większość w berlińskiej Izbie Deputowanych. CDU zwyciężyła z wynikiem 28,2%. SPD, która do tej pory stała na czele koalicji, straciła trzy punkty procentowe i osiągnęła drugi najwyższy wynik (18,4%). Dało jej to 53 głosy przewagi nad zajmującymi trzecie miejsce Zielonymi. Lewica zdobyła 12,2% głosów, AfD 9,1%, a FDP 4,6%.
Nowa koalicja CDU i SPD zastępuje poprzedni czerwono-zielono-czerwony rząd w Berlinie. Zmienia to również skład rządu: Kai Wegner (CDU) jest nowym Burmistrzem Rządzącym Berlina. Dotychczasowa burmistrz, Franziska Giffey (SPD), objęła funkcję Senator ds. Gospodarki, Energii i Zakładów Miejskich, a także jako burmistrz zastępcy Kaia Wegnera.
Zmian personalnych w zakresie kompetencji dotyczących Partnerstwa Odry w Berlinie na szczeblu roboczym nie będzie. Departament Spraw Europejskich, który do tej pory wraz z Departamentem Kultury tworzył Administrację Senacką, po powtórce wyborów przenosi się do Kancelarii Senatu. Oznacza to, że koordynacja Partnerstwa Odry nastąpi z Kancelarii Senatu. Sekretarzem stanu ds. federalnych, europejskich i międzynarodowych został Florian Hauer, który jest również pełnomocnikiem kraju związkowego Berlin przy rządzie federalnym.
Współpraca z Polską w nowej umowie koalicji berlińskiej
Nowa umowa koalicyjna zawiera kilka bezpośrednich odniesień do współpracy z Polską. Partnerstwo Odry po raz kolejny wyraźnie wymieniono jako przykład dobrej współpracy między oboma krajami. Działania Partnerstwa Odry jak i innych, podobnych formatów współpracy, takich jak partnerstwa miast UE czy Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, powinny w przyszłości zostać zintensyfikowane, szczególnie w odniesieniu do tematów takich jak ochrona klimatu i dostawy energii. Podobnie jak w poprzedniej umowie koalicyjnej, nowy rząd wspiera również projekt „Pociągu do kultury” Wrocław-Berlin.
Berlin nadal chce oferować coraz większej liczbie młodych ludzi możliwość wymiany doświadczeń w Europie, bazując na współpracy z różnymi organizacjami młodzieżowymi, w tym z PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży), a także poprzez Erasmus+ i inne programy mobilności edukacyjnej. Odpowiednie programy zostaną poddane ponownej ocenie pod kątem liczby uczestników i struktur.
Berlińska umowa koalicyjna pokazuje również, że Berlin postrzega Polskę, swojego najbliższego europejskiego sąsiada, jako ważnego partnera i dąży do dalszego zacieśniania współpracy. Nowy rząd w Berlinie podkreśla potrzebę umacniania więzi w ramach UE.