Aktualizacja Komitetu Wschodniego: Kryzysoodporna polska gospodarka i rekordowe niemiecko-polskie relacje handlowe
Mimo wyzwań, takich jak wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą, w 2022 roku niemiecko-polski handel osiągnął rekordową wartość 167 miliardów euro, co sprawiło, że Polska stała się piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec na świecie. Tak wynika z letniego "Polen-Update", w którym Komitet Wschodni Niemieckiego Światowego Przemysłu regularnie gromadzi i analizuje dane dotyczące polskiej gospodarki oraz niemiecko-polskich relacji gospodarczych.
Jak wynika z dalszych badań, polska gospodarka w latach 2022 i 2023 pozostaje w zasadzie kryzysoodporna, co z kolei wzmacnia relacje gospodarcze między Niemcami a Polską. Ta ekonomiczna siła opiera się na stabilnym popycie krajowym, rosnących eksportach i inwestycjach. W 2023 roku przewiduje się inflację na poziomie 11,7 procent, w skali europejskiej przewyższać ją będą jedynie Węgry (16,4 procent). Polska ma zróżnicowaną gospodarkę, obejmującą takie sektory jak spożywczy, przemysł maszynowy, przemysł samochodowy, branżę IT i sektor finansowy. Dochód na osobę rośnie, ale nadal pozostaje poniżej średniej unijnej.
Atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycyjnego i rozwijające się wydarzenia polityczne
Według najnowszego "Polen-Update", klimat biznesowy w Polsce stał się również bardzo atrakcyjny. Ankieta przeprowadzona w marcu 2023 roku przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK) oraz sieć międzynarodowych izb handlowych działających w Polsce wykazała, że Polska uważana jest za najatrakcyjniejsze miejsce inwestycyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. To przekonanie opiera się na członkostwie Polski w UE, dostępności lokalnych dostawców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Polska pozostaje ważnym partnerem handlowym Niemiec z pozytywnymi perspektywami dla niemiecko-polskich relacji gospodarczych.
Raport odnosi się także do nadchodzących wyborów parlamentarnych w Polsce tej jesieni oraz planów rządowych. Zgodnie z danymi, obecnie rządząca partia PiS planuje podwyższenie świadczenia wychowawczego oraz reformę sądownictwa w celu spełnienia warunków UE. Pomimo dominacji paliw kopalnych, rząd inwestuje w energię odnawialną i energię jądrową. Polska planuje wykorzystać 42,7 procent unijnych funduszy na cele ochrony klimatu.
O Komitecie Wschodnim Niemieckiego Światowego Przemysłu
Komitet Wschodni Niemieckiego Światowego Przemysłu promuje relacje gospodarcze między Niemcami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej, Południowo-Wschodniej, Zakaukazia i Azji Środkowej. Od marca 2020 roku publikuje on regionalne aktualizacje, w tym dwa razy w roku dla Europy Środkowo-Wschodniej, do której należy również Polska. Te raporty zawierają informacje na temat obecnych danych gospodarczych, relacji gospodarczych między Polską a Niemcami oraz ogólnego stanu gospodarki.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.