Wykład online: „Międzynarodowa nowa architektura na styku narodów. Architektura okresu międzywojennego w polsko-niemieckich regionach przygranicznych".
Po 1918 roku „Neues Bauen“ – modernistyczne Nowe Budownictwo – stało się symbolem postępu i dobrobytu. Dotyczyło to również Polski, zarówno w Warszawie, jak i w nowych zachodnich województwach: śląskim i pomorskim oraz ich najważniejszych miastach, Katowicach i Gdyni. Oba regiony charakteryzowała kulturowa konkurencja z niemieckimi sąsiadami po drugiej stronie granicy, przy czym główną rolę odgrywały architektura i urbanistyka. Zorganizowany przez Instytut Pileckiego wykład online prezentuje za pomocą przykładów głównych twórców, budynki i dyskursy po obu stronach granicy. Referentką jest dr hab. Beate Störtkuhl - historyczka sztuki, koordynatorka naukowa w Federalnym Instytucie Kultury i Historii Niemiec w Europie Wschodniej (Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa) w Oldenburgu i pracownik naukowy na Uniwersytecie Carla von Ossietzky'ego w Oldenburgu. Wykład będzie tłumaczony symultanicznie na język polski.
Wykład jest częścią cyklu „Domy ze szkła? Walka Polski i Europy o nowoczesność w XX wieku". Cykl poświęcony jest zjawiskiem architektonicznych przekształceń i syntez oraz praktyk i procesów modernizacyjnych w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Cykl wykładów jest częścią projektu „Ćwiczenie nowoczesności”, który został pomyślany jako forum wymiany intelektualnej, artystycznej i naukowej.
- Termin: 16.4.2020, 18:30–20:00
- Lokalizacja: Webinar przez Zoom
Więcej informacji i możliwość rejestracji znajdą Państwo tutaj i tutaj.