Kooperacja turystyczna w ramach Partnerstwa-Odra
Geneza projektu
Turystyka ma ogromne znaczenie gospodarcze dla Berlina i jego sąsiednich regionów. Dlatego już 5 kwietnia 2006 r. podczas konferencji gospodarczej w Berlinie nt. Regionu Nadodrzańskiego m.in. turystykę uznano za istotne pole działania dla nowo powołanego wówczas Partnerstwa-Odra. W ramach konferencji dyskutowano o tym, jak kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia oraz województwa Wielkopolskie, Lubuskie, Dolnośląskie i Zachodniopomorskie mogłyby rozwinąć się w kierunku atrakcyjnej, ponadgranicznej destynacji turystycznej dzięki współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi. Trudy nadania tejże współpracy turystycznej długotrwałej struktury zdolnej do pracy przyniosły efekty po kilku latach.
W 2010 r. ówczesnej Berlińskiej Administracji Senackiej ds. Gospodarki, Technologii i Kobiet (SenWTF) udało się pozyskać w postaci firmy Berlin Tourismus Marketing GmbH (BTM, obecnie visitBerlin) partnera do utworzenia transgranicznej sieci turystycznej oraz zapewnić trzyletnie finansowanie projektu ze środków Programu "Tworzenia Sieci w Europie Środkowej i Wschodniej" (MOE-Netzwerkprogramm).
© visitBerlin (fot. 1 i 3: A.M. Cieszewscy)
Celem oficjalnie przedstawionego w ramach Międzynarodowej Giełdy Turystycznej w marcu 2011 projektu współpracy jest wzmożone przywołanie w świadomości turystycznej zarówno miasta Berlin jak i Regionu Nadodrzańskiego wraz z leżącymi w tym regionie miastami. Szczególnie dla turystów z państw trzecich i zza oceanu, np. Rosji czy Stanów Zjednoczonych, region powinien utwierdzić swoją pozycję jako ponadregionalny cel wycieczek rozszerzonej Europy i jako część składowa wizyty w Berlinie.
Centralna rola w projekcie przypada rozbudowie sieci współpracy między świadczeniodawcami z branży turystycznej w Berlinie i regionach sąsiedzkich. Poprzez ponadgraniczne, oparte na gospodarce połączenie organizacji marketingowych wszystkich ośmiu regionów Partnerstwa-Odra mają powstać nowatorskie i stabilne instrumenty rozwoju produktów turystycznych, a także ma zostać wzmocniona turystyczna infrastruktura regionu.
Pomocny przy tym jest fakt, że Niemiecka Centrala Turystyczna (DZT) oraz Polska Organizacja Turystyczna (POT) podpisały juz w marcu 2009 r. umowę dot. ściślejszej współpracy w Regionie Nadodrzańskim.
Po zakończeniu wsparcia w ramach programu „Tworzenie Sieci w Europie Środkowej i Wschodniej” (MOE-Netzwerkprogramm), rolę wiodącą we wspieraniu współpracy od 1.1.2015 r. przejmie POT wraz z DZT.
Partnerzy Projektu
W projekcie współpracują następujące organizacje turystyczne:
- Dolnośląska Organizacja Turystyczna (DOT)
- Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna (LOTUR)
- Niemiecka Centrala Turystyki (Deutsche Zentrale für Tourismus, DZT)
- Polska Organizacja Turystyczna (POT)
- Spółka Marketingu Turystycznego Saksonii z o.o. (Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH, TMGS)
- TMB Tourismus-Marketing Brandenburg Sp. z o.o.
- visitBerlin | Berlin Tourismus & Kongress Sp. z o.o.
- Wielkopolska Organizacja Turystyczna (WOT)
- Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (ZROT)
- Związek Turystyczny Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Tourismusverband Mecklenburg-Vorpommern e.V., TMV)
Działalność
W celu osiągnięcia zamierzonych celów współpracy, przez partnerów projektu realizowany był i jest szereg działań. Należą do nich:
- Spotkania robocze organizowane co kwartał lub co pół roku (od 2014 r.) w zmieniających się lokalizacjach
- Imprezy towarzyszące (np. POW WOW "Berlin-Brandenburg" 2012), warsztaty sieciowe (np. z okazji Euro 2012 na temat dużych wydarzeń sportowych; na temat turystyki kulturalnej itp.), networking events, jak i bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami miejskich, regionalnych i krajowych organizacji turystycznych
- Trasy promocyjne w ramach akcji "Poznaj swojego sąsiada" po polskich i niemieckich miastach (2013, 2014/15)
- Wizyty studyjne w regionie dla przedstawicieli biur podróży i touroperatorów
- Promocja regionu na imprezach branżowych (road show, konferencje, warsztaty wyjazdowe), w szczególności w Stanach Zjednoczonych i Rosji
- Wycieczki dla dziennikarzy z Polski, USA i Rosji
- Oferta dla prasy (konferencje prasowe, informacje prasowe, newslettery, wywiady)
- Prezentacja partnerów na wystwach, takich jak Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie (dorocznie od 2011 r.), targach MITT w Moskwie (od 2011 r.) czy międzynarodowych targach w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie
- Inne działania promocyjne - prezentacje partnerstwa i regionów partnerskicj na różnych imprezach, zwłaszcza w regionie
Produkty
W ramach współpracy zostało przygotowanych i wprowadzonych na rynek wiele produktów:
- Polskojęzyczna wersja strony www.visitBerlin.de oraz inne publikacje visitberlin w języku polskim (np. Berlin City Guide)
- Broszura promocyjna Berlina i regionów Partnerstwa-Odra w j. rosyjskim
- Film „Berlin and Western Poland - Over The Borderline“ w ramach amerykańskiej produkcji telewizyjnej „Joseph Rosendo's Travelscope”
- Transgraniczna mapa turystyczna Partnerstwa-Odra w językach angielskim, polskim i niemieckim
- Gra karciana "Poznaj swojego sąsiada" w językach polskim i niemieckim
- Prezentacja PowerPoint wszystkich regionów Partnerstwa-Odra w językach angielskim, polskim i niemieckim
- Folder zawierający listy głównych atrakcji – notki informujące krótko i zwięźle o każdym z ośmiu regionów partnerskich i ich największych atrakcjach
- Oferty turystyczne gotowe do rezerwacji, które promować mogą wszyscy partnerzy, a także operatorzy nie związani bezpośrednio z projektem (każdy produkt opatrzony jest opisem w językach angielskim, polskim i niemieckim)
Projekty na rok 2015
Polska Organizacja Turystyczna (POT) oraz Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) planują w 2015 r. m.in. następujące działania w ramach współpracy rozpoczynającej się z dniem 1.01.2015:
- Udział w Międzynarodowych Targach Turystyki 2015
- Przystanki trasy promocyjnej "Poznaj swojego sąsiada" w Rostocku, Wrocławiu i Saksonii
Informacje nt. finansowania projektu
Okres trwania projektu | 2011-2014 |
Budżet | 328.000 EUR |
Program wsparcia | Tworzenie Sieci w Europie Środkowej i Wschodniej - MOE-Netzwerkprogramm |
Lead Partner | visitBerlin | Berlin Tourismus & Kongress GmbH |
Kontakt
Zarządzanie projektem:
Catarina Erceg | catarina.erceg@visitBerlin.de
visitBerlin | Berlin Tourismus & Kongress GmbH | Am Karlsbad 11 | D-10785 Berlin
Strony internetowe
- DZT: Informacja prasowa "Deutschland und Polen werben gemeinsam" (22.07.2009)
- POT: Film promocyjny o projekcie "Kraina Odry" (2010)
- Oderregion: Tourismusprojekt auf Erfolgskurs (doniesienie prasowe visitBerlin, 07.03.2013)
- Premiera: Letnia trasa po regionie nadodrzańskim (informacja prasowa visitBerlin, 05.09.2013)
- visitBerlin: Berlin wyrusza w letnie tournée po Polsce i Niemczech (Sommer-Tour 2013)
- WOT: Prezentacja współpracy turystycznej w ramach Partnerstwa-Odra
- Informacje nt. projektu na stronie Konkursu na modelowe projekty współpracy polsko-niemieckiej
- www.krainaodry.pl (strona chwilowo niedostępna, link do archiwum)
Publikacje
Dalsze informacje na temat kooperacji turystycznej w ramach Partnerstwa-Odra znajdą Państwo w broszurze pt. "Współpraca turystyczna w ramach Partnerstwa-Odra. Podsumowanie i perspektywy.", która została opublikowana w czerwcu 2012 r.
Przygotowany przez Berlińską Administrację Senacką ds. Gospodarki, Technologii i Badań Naukowych dossier można pobrać poniżej.