Skyline

Polska jako lokalizacja dla przedsiębiorstw i kraj przyjazny biznesowi

Oprócz korzystnego położenia geograficznego, Polska posiada wiele zalet dla niemieckich inwestycji. Dzięki populacji liczącej ponad 38 milionów jest dużym rynkiem zbytu. Ponadto wykazuje zdrowy rozwój gospodarczy – prognozy na rok 2020 wynoszą około 3-4 procent. Mocne więzi gospodarcze pomiędzy oboma krajami już istnieją: Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a Polska jest szóstym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec.

Do prężnie rozwijających się branż w Polsce należą między innymi przemysł maszynowy, chemiczny oraz energetyczny, a także budownictwo i branża motoryzacyjna. Ponadto polska branża informatyczna wykazuje się wyjątkową dynamiką i innowacją i z roku na rok rozrasta się poza centralnie położoną Warszawę, między innymi do Wrocławia i Poznania – ekonomicznie istotnych metropolii w regionie Partnerstwa-Odra. Większość startupów w tej branży finansuje się z kapitału własnego, ale nierzadko poszukują też międzynarodowych inwestorek i inwestorów prywatnych oraz partnerek i partnerów biznesowych.

Poznań wyróżnia się nie tylko branżą IT – miasto znane jest przede wszystkim z targów. Co roku odbywają się tam setki targów i wystaw, które reprezentują rozliczne branże. Także dla zagranicznych przedsiębiorstw są one dobrą okazją, aby wejść na polski rynek albo rozwinąć istniejące relacje handlowe. Do najważniejszych wydarzeń w Poznaniu należą Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA (około 1000 wystawców) oraz targi przemysłowe ITM INDUSTRY EUROPE, na których również około 1000 wystawców prezentuje najnowsze innowacje, technologie i maszyny. Kolejne miasto z interesującymi targami to Gdańsk: odbywające się tam TRAKO należą do największych targów kolejowych w skali europejskiej.

Więcej informacji o Polsce jako lokalizacji dla przedsiębiorstw znajdą Państwo w aktualnym wydaniu newslettera Partnerstwa-Odra, a także w publikacji „Wirtschaftsprofil Polen” Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Starsze wydarzenia 2020

Konferencja inaugurująca działalność biura do spraw Metropolitalnego Regionu Szczecina

Rada Metropolitarnego Regionu Szczecina  Staatskanzlei Mecklenburg-Vorpommern6 grudnia 2019 roku odbyła się w niemieckim Torgelow konferencja, która oficjalnie zainaugurowała działalność biura do spraw Metropolitalnego Regionu Szczecina. Biuro powołano już w lipcu...

18.07.2024 -