Polsko-niemiecka wystawa objazdowa o Władysławie Bartoszewskim
Od lata 2018 roku można oglądać w różnych regionach Niemiec objazdową wystawę o Władysławie Bartoszewskim. Poświęcona działalności dyplomaty wystawa „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” gościła już w jedenastu miastach. Aktualnie jest dostępna publiczności w Torgau w Saksonii – można oglądać ją jeszcze do 3. marca 2020 roku w Centrum Dokumentacji i Informacji (DIZ).
Zmarły w 2015 roku Bartoszewski był ocalałym z Auschwitz, dyplomatą i został nagrodzony Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich. Uznaje się go za prekursora porozumienia polsko-niemieckiego. Autorki i autorzy wystawy pragnęli przedstawić biografię Bartoszewskiego nie tyle w tradycyjnej formie chronologicznego życiorysu, lecz przede wszystkim zwracając uwagę na obszary działalności najważniejsze dla samego Władysława Bartoszewskiego. Ponieważ przez dziesięciolecia brał czynny udział w najważniejszych wydarzeniach minionych lat, wystawa stanowi jednocześnie opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Jak zdradza tytuł, wystawa podzielona została na trzy związane za sobą działy tematyczne: „Pod prąd”, „Pamięć” i „Pojednanie”.
Wiosną i latem 2020 roku wystawa rusza w dalszą trasę po regionach Partnerstwa-Odra, gdzie zostanie uzupełniona o liczne wydarzenia towarzyszące.
10.03., 10:00 – otwarcie wystawy w biurze administracyjnym okręgu Pasewalk (Landratsamt Pasewalk). Tego dnia oraz w dzień finisażu (06.04.) można wziąć udział w warsztatach i seminariach.
10.04. – otwarcie wystawy w Greifswaldzie z towarzyszącymi warsztatami
23.04. – otwarcie wystawy w Collegium Polonicum (Słubice/Frankfurt nad Odrą) z towarzyszącym sympozjum naukowym pod tytułem „Krusząc mury” („Die Mauern zerbröseln”). Oferowane będą także seminaria szkolne i studenckie.
18.05., 19:00 – wydarzenie towarzyszące, prawdopodobnie w Kościele Pokoju (Friedenskirche) we Frankfurcie nad Odrą. „Władysław Bartoszewski jako świadek wydarzeń” („Die Zeitzeugenschaft von Władysław Bartoszewski“) – kurator wystawy Marcin Barcz w rozmowie z Elżbietą Sobótką, byłą konsul generalną RP
03.06. – projekcja filmu połączona z panelem dyskusyjnym na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Do udziału w warsztatach i seminariach wymagana jest rejestracja.
Kontakt
Anita Baranowska-Koch
Koordynatorka wystawy
Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e.V.
Tel.+49 176 45982773
abk@bartoszewski-initiative.de
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.