II tura wyborów prezydenckich w Polsce
W niedzielę 12 lipca 2020 r. obywatele Polski zostali zaproszeni do urn wyborczych na drugą turę wyborów prezydenckich. Ponieważ żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać wymaganej bezwzględnej większości głosów w pierwszej turze głosowania w dniu 28 czerwca 2020 r., dwóch kandydatów, na których oddano najwięcej głosów, musiało przejść do II tury. II turę wyborów wygrał ówczesny prezydent Andrzej Duda.
Ostateczny wynik wyborów był bardzo bliski: Duda otrzymał 51 proc. oddanych głosów, jego przeciwnik Rafał Trzaskowski – 48 proc. Frekwencja wyborcza była wyjątkowo wysoka i wynosiła 68,1 procent. Przekroczyła ona nawet poziom z pierwszej tury, który wynosił 64,4 proc. i był o prawie 10 proc. wyższy niż w ostatnich wyborach prezydenckich w maju 2015 roku.
Duda otrzymał również gratulacje z Niemiec za swoje zwycięstwo wyborcze: prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier pogratulował staremu i nowemu prezydentowi i życzył mu „odwagi i siły, by przyczynić się do spójności narodu polskiego". W odniesieniu do stosunków polsko-niemieckich podkreślił również rolę dwóch sąsiednich krajów w Europie: „Mam również nadzieję, że wspólnie także w przyszłości będziemy mogli przyczyniać się do dobrego sąsiedztwa między Polakami a Niemcami w zjednoczonej i silnej Europie“. Koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i granicznej oraz premier Brandenburgii Dietmar Woidke podkreślił również znaczenie dialogu sąsiedzkiego, ponieważ życie codzienne w wielu dziedzinach staje się coraz bardziej powiązane na płaszczyźnie transgranicznej.
Duda pozostanie więc prezydentem Polski przez następne pięć lat. Jego druga i ostatnia kadencja rozpoczyna się w momencie złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, ponieważ Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej dopuszcza maksymalnie jeden ponowny wybór na stanowisko Prezydenta.
Więcej informacji można znaleźć tutaj, tutaj oraz tutaj.