Na szlaku światowego dziedzictwa UNESCO – odkrywając regiony Partnerstwa-Odra
Wzdłuż Odry znajdują się liczne skarby przyrody i kultury, które zapraszają do odkrycia i wypoczynku, w tym także obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Państwa należące do UNESCO mogą same wyznaczać ważne obiekty na swoich terytoriach do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Decyzje są podejmowane między innymi na podstawie takich kryteriów, jak autentyczność historyczna (w przypadku obiektów kultury) i integralność (w przypadku obiektów natury i kultury). Na terenie Niemiec znajduje się ogółem 46 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO: wśród nich zabytki architektury, zespoły urbanistyczne, ale także ważne zakłady przemysłowe i wyjątkowe krajobrazy naturalne. Z kolei w Polsce istnieje 16 miejsc, które są uprawnione do noszenia tego tytułu.
Na ostatnim spotkaniu wysokiego szczebla Partnerstwa-Odra województwo dolnośląskie podjęło inicjatywę wspólnej prezentacji obiektów światowego dziedzictwa UNESCO w regionie Odry. Rezultatem jest trójjęzyczna mapa, która przedstawia te ważne miejsca wzdłuż Odry. Region jest przy tym przedstawiony w szczególny sposób: granice są tu mniej ważne niż na klasycznych mapach. Zamiast tego mapa skupia się na prezentacji głównych atrakcji turystycznych regionu.
Fakt, że współpraca turystyczna wzmacnia cały region ponad jego granicami, jest już znany od czasu projektu zainicjowanego przez visitBerlin w ramach Partnerstwa-Odra. Perspektywa regionu Odry jako całości jest doskonale widoczna także na nowej mapie.
Download: Mapa „Na szlaku UNESCO – odkrywając Partnerstwo-Odry“