Rozbudowa połączenia kolejowego Berlin-Szczecin rozpocznie się w 2021 roku
Regionalna linia kolejowa między Berlinem a Szczecinem łączy także europejskie regiony metropolitarne Berlin-Brandenburgia oraz Szczecin. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa odcinka między Angermünde a granicą polsko-niemiecką. Prace budowlane będą planowo prowadzone w latach 2021-2026. Ponadto zostanie zmodernizowanych pięć stacji kolejowych w regionie Uckermark: Passow, Schönow, Casekow, Petershagen oraz Tantow. Równolegle do prac planistycznych i budowlanych po stronie niemieckiej, PKP PLK pracuje nad rozbudową pozostałych dziesięciu kilometrów linii prowadzących do Szczecina.
Obecnie na trasie pociągi mogą poruszać się z maksymalną prędkością 120 km/h, a jej część jest jednotorowa i jeszcze nie zelektryfikowana. Rząd niemiecki przeznaczy około 380 milionów euro na rozbudowę i elektryfikację linii pomiędzy Angermünde a granicą polsko-niemiecką. Ponadto kraje związkowe Berlin i Brandenburgia wnoszą łącznie 100 milionów euro do projektu, aby umożliwić dwutorową rozbudowę na całej długości linii. Dwutorowa linia kolejowa umożliwi ruch większej ilości pociągów, które będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h. Po zakończeniu budowy kolej połączy Berlin ze Szczecinem w 90 minut - 20 minut szybciej niż dziś. Krótszy czas podróży zwiększy atrakcyjność kolei jako środka transportu, wnosząc tym samym wkład do przyjaznej dla klimatu mobilności.
Guido Beermann, minister ds. infrastruktury i planowania przestrzennego kraju związkowego Brandenburgia: „Wspólne wysiłki krajów związkowych Brandenburgia i Berlin na rzecz dwutorowej rozbudowy tego ważnego połączenia między europejskimi obszarami metropolitalnymi regionu Berlin-Brandenburgia i Szczecin opłaciły się. Wraz z uruchomieniem tej atrakcyjnej linii kolejowej stworzymy nowe możliwości rozwoju regionu Uckermark i wzmocnimy powiązania między Brandenburgią a Polską. Poza tym kładziemy również nacisk na ochronę klimatu, ponieważ rozbudowa linii pozwoli na przeniesienie większej ilości przewozów pasażerskich i towarowych z dróg na tory.”
Regine Günther, senator ds. środowiska, transportu i ochrony klimatu kraju związkowego Berlin: „Dzięki dwutorowej rozbudowie linii pomiędzy Berlinem a Szczecinem Niemcy i Polska, a także Berlin i Brandenburgia zbliżą się do siebie jeszcze bardziej. W ten sposób nie tylko zamykamy dużą lukę w transeuropejskiej sieci kolejowej, ale dzięki wprowadzeniu zelektryfikowanego na całej długości transportu kolejowego, wnosimy również istotny wkład w rozwój mobilności przyjaznej dla środowiska. Bardzo mnie cieszy, że wkrótce wiele osób będzie mogło podróżować szybciej między Berlinem a Szczecinem i że skorzysta na tym również przyjazny dla klimatu ruch towarowy.”