„Kowalski & Schmidt“: aktualności z Polski w telewizji rbb oraz online
Polsko-niemiecki magazyn „Kowalski & Schmidt“ przedstawia aktualny rozwój wydarzeń w Polsce. Najnowsze wydanie magazynu z 10.10.2020 r. o 17:25 poświęcone było regionowi przygranicznemu. Znalazły się w nim niniejsze reportaże:
Szlachetne wino musujące z Lubuskiego
Francuz polskiego pochodzenia Guillaume Dubois chce stworzyć „polską Szampanię” w Lubuskiem. Dziesięć lat temu kupił wzgórze o powierzchni 11 ha w Krośnie Odrzańskim i rozpoczął uprawę. Swoje wino musujące produkuje jak prawdziwego szampana: począwszy od szczepu winogron, poprzez niemal stuletnią prasę do winogron aż po korek, wszystko pochodzi z regionu Szampanii. Tylko produkcja odbywa się pod polskim niebem – niecałe 40 kilometrów od granicy z Brandenburgią.
Zielona Góra – miasto elektrobusów
W Zielonej Górze już 43 autobusy miejskie jeżdżą na prąd - to prawie połowa taboru. Wkrótce zostanie on poszerzony o kolejnych 12. Już teraz w weekendy wyjeżdżają na miasto tylko elektrobusy. Cała komunikacja miejska została w tym celu przestawiona na elektromobilność.
Innowacyjne panele solarne z Wrocławia
Ogniwa słoneczne na dachach samochodów lub na szybach są już znanymi źródłami energii elektrycznej. Młoda wrocławska firma pracuje nad ogniwami słonecznymi, które pracują nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Dzięki tak zwanym ogniwom perowskitowym chce uczynić energię słoneczną lepszą i bardziej ekonomiczną w użyciu.
Tuchów – symbol homofobii w Polsce
Rada Tuchowa położonego na południe od Krakowa uchwaliła rok temu deklarację o uczynienie miasteczka „strefą wolną od LGBT”. Wskutek tego francuskie miasto partnerskie zawiesiło współpracę z Tuchowem, a UE nie przydzieliła mu środków na projekty międzynarodowe.
Afropolak w Berlinie
Mavin Magassouba dorastał w Warszawie, jego matka jest Polką, a ojciec pochodzi z Gwinei. W latach 80. rodzina przeprowadziła się do Niemiec, tutaj przyszli na świat bracia Mavina. Dziś 47-latek pracuje jako designer i muzyk oraz prowadzi butik dla gejów w berlińskiej dzielnicy Neukölln. Jako dziecko w Polsce otrzymał katolickie wychowanie, jego bracia są muzułmanami. Mavin Magassouba przedstawia swoje życie pośród wielu kultur.
Goścmi programu byli Barbara Langner, dyrektorka MZK Zielona Góra oraz Artur Wochniak, artysta rzeźbiarz i twórca rzeźb Bachusa w Zielonej Górze. Moderatorem programu był Martin Adam.
Program można obejrzeć tutaj. Więcej informacji o Polsce znajdą Państwo w „Polen-Update” na Facebooku i Instagramie. Ponadto na Facebooku zebrane są wszystkie odcinki w formie playlisty. „Polen-Update” znajdą Państwo także na portalu informacyjnym rbb24 oraz na stronie internetowej programu „Kowalski & Schmidt”. Osoby zainteresowane sprawozdaniami z Polski mogą znaleźć na stronie w rubryce „Top Themen der Woche“ podsumowanie tematów z Gazety Wyborczej, jednego z wiodących ogólnopolskich dzienników.