Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Dolnego Śląska
Pod hasłem „Dolny Śląsk 2030: różne obszary – jeden region, różne potencjały – spójny rozwój” uchwalono w czerwcu nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla województwa dolnośląskiego. Zawarte w nim postanowienia wpisują się we Wspólną Koncepcję Przyszłości dla Polsko-Niemieckiego Obszaru Powiązań 2030.
Spójność w kontekście zagospodarowania przestrzennego jest istotna nie tylko na obszarach intensywnego rozwoju osadnictwa lub tych dotkniętych depopulacją, ale przede wszystkim na terenach przygranicznych.
Polsko-niemiecko-czeski region graniczny oferuje liczne szanse: przykładowo Bogatynia, Zgorzelec i Kudowa-Zdrój mogłyby zyskać na integracji z miastami po drugiej stronie granicy, czyli Hrádkiem nad Nisou, Zittau, Görlitz i Náchodem. Wzmocniłoby to ich potencjał w zakresie miejsc pracy i usług. W szczególności Zgorzelec i Görlitz mają wspólnie potencjał rozwinięcia się w ośrodek o randze ponadlokalnej.
Tereny przygraniczne Dolnego Śląska cechują się ogólnie sporym potencjałem rozwoju. Aktualnie potrzebne jest wzmocnienie połączeń komunikacyjnych, gdyż tylko dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa może zapewnić swobodę przemieszczania się osób i towarów. Dlatego Dolny Śląsk stawia na dalszy rozwój infrastruktury, tak aby region mógł w pełni wykorzystać swoje szczególne położenie na trójstyku granic.
Niektóre obszary na terenie województwa są zagrożone peryferyzacją. Szansą na zapobieżenie temu procesowi byłaby poprawa powiązań transportowych z głównymi zespołami miejskimi w regionie. Wymagałoby to podjęcia kroków wykraczających poza rozbudowę układów drogowych. Optymalnym rozwiązaniem byłby multimodalny systemu transportu w regionie, dzięki któremu mieszkanki i mieszkańcy będą mieli dostęp zarówno do transportu drogowego, jak i kolejowego.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.