Alternatywny przewodnik po Wrocławiu
Od kilku lat obserwuje się trend w kierunku mikroturystyki, czyli podróżowania w obrębie własnego mieście lub regionu. Do tej pory był to raczej wybór motywowany zmianami klimatycznymi, ponieważ podróże lokalne i regionalne w znacznie mniejszym stopniu wpływają na środowisko poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla. Teraz, również ze względu na kryzys wywołany koronawirusem, nacisk kładzie się bardziej na kraje sąsiednie niż na dalekie podróże. Szczególnie w Polsce w ciągu kilku godzin można dotrzeć z Niemiec do ciekawych miejsc, na przykład do Wrocławia. Do 1945 roku Wrocław należał do Niemiec, przez pewien czas nawet trzecim co do wielkości miastem w kraju. Miasto nad Odrą jest pełne kontrastów i ma fascynującą historię.
20 listopada ukaże się „Breslau (Wrocław) – Ein alternativer Reiseführer. 100 außergewöhnliche Orte, die man nicht verpassen sollte“ („Breslau (Wrocław) - alternatywny przewodnik turystyczny. 100 niezwykłych miejsc, których nie można przegapić".) Książka Mirko Seebecka pokazuje miasto z niezwykłej perspektywy. W tym przewodniku na próżno szukać wskazówek dotyczących hoteli czy zakupów. Zamiast tego autor wybrał 100 miejsc związanych z przeszłością i teraźniejszością, które uzupełnił o ciekawe historie. Obok wielu wymienionych lokalizacji przeszłoby się nieświadomie jako turystka czy turysta. Ponadto przewodnik zrywa z tradycją, w której do głosu dochodzi tylko autor – liczni wrocławianie i wrocławianki, jak na przykład prezydent miasta Rafał Dutkiewicz lub konsul generalny Niemiec Hans Jörg Neumann, ale też wiele innych osobistości z całego świata zdradzają swoje trzy ulubione miejsca we Wrocławiu. Przewodnik w języku niemieckim będzie dostępny w miękkiej oprawie oraz jako e-book.
Na blogu wroclawguide.com już teraz można znaleźć próbkę lektury – 28 przypadkowo wybranych stron pozwala na wirtualne odwiedziny we Wrocławiu, a może i znalezienie inspiracji na przyszłą podróż po mieście.