Koronawirus: zasady ograniczające epidemię przy wjeździe do regionów Partnerstwa-Odra
Jesienią 2020 roku Niemcy jak i cała Europa wciąż walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szczególną uwagę zwraca się przy tym na kwestię obostrzeń obowiązujących dla osób powracających z obszarów podwyższonego ryzyka. W tym przypadku jest szczególnie ważne, aby działać jednolicie. Dlatego kraje związkowe aktualizują swoje rozporządzenia, które z reguły bazują na wzorcowym rozporządzeniu rządu federalnego w sprawie kwarantanny z dnia 14 października.
Berlin
Według nowych zasad osoba, która była w obszarze podwyższonego ryzyka dziesięć dni przed wjazdem do kraju związkowego Berlin, będzie musiała udać się na obowiązkową dziesięciodniową kwarantannę. Po pięciu dniach będzie mogła wykonać bezpłatny test, który przy negatywnym wyniku zwolni z dalszej kwarantanny. Negatywny wynik testu przed wjazdem do Berlina nie zwalnia już z kwarantanny!
Rozporządzenie wprowadzające nowe zasady dopuszcza jednak wiele wyjątków. I tak na przykład:
- wszystkie osoby wjeżdżające z Polski do Berlina na okres do 24 godzin nie będą podlegały obowiązkowi kwarantanny. To samo dotyczy osób, które wyjeżdżają z Berlina na czas do 24 godzin do sąsiedniego kraju uznanego za obszar podwyższonego ryzyka (na przykład do Polski lub Czech) i wracają do Berlina.
- Kwarantannie nie podlegają osoby podróżujące w tranzycie (na przykład na lotnisko). Osoby przyjeżdżające w tym celu powinny niezwłocznie i najkrótszą drogą opuścić Berlin.
- Zwolnienie z obowiązku kwarantanny dotyczy również pracownic i pracowników transgranicznych oraz uczennic i uczniów podróżujących między miejscem zamieszkania a miejscem pracy lub nauki co najmniej raz w tygodniu .
- Bez kwarantanny możliwe są odwiedziny (do 72h) u krewnych pierwszego i drugiego stopnia w Berlinie.
Pełną treść aktualnego rozporządzenia znajdą Państwo tutaj.
Brandenburgia
Także parlament kraju związkowego Brandenburgia zadecydował o nowych regułach kwarantanny dla osób powracających z obszarów podwyższonego ryzyka. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 9 listopada i obowiązuje na razie do 15 grudnia br.
W porównaniu z dotychczasowymi przepisami nowością jest fakt, że ogólny okres kwarantanny zostaje skrócony z 14 do 10 dni. I jeszcze jedna kwestia: kwarantanna kończy się najwcześniej pięć dni po wjeździe. Warunkiem takiego skrócenia jest przedłożenie przez daną osobę negatywnego wyniku testu, który potwierdza, że nie jest zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. Test taki może zostać wykonany najwcześniej piątego dnia po wjeździe. W przypadku pojawienia się w ciągu dziesięciu dni od wjazdu objawów typowych dla Covid-19 osoba musi wykonać kolejny test.
Rozporządzenie dotyczące kwarantanny przewiduje poniższe wyjątki:
- Tranzyt: Osoby, które dokonują wjazdu tylko w celach tranzytowych, muszą opuścić terytorium Brandenburgii bezpośrednio i bezzwłocznie. Oznacza to, że nie są dozwolone żadne postoje podczas podróży, noclegi ani odwiedziny. Dopuszczalny jest krótki odpoczynek (np. aby coś zjeść lub zatankować).
- Ruch graniczny: Jak już uregulowano w przepisach od 24 października, osoby, które w ramach tzw. „małego ruchu granicznego“ z państwami sąsiednimi przebywały w obszarze ryzyka krócej niż 24 h lub które wjeżdżają na teren kraju związkowego Brandenburgia na okres do 24 godzin.
- Prywatne odwiedziny: Osoby, które wjeżdżają do Brandenburgii na okres do 72 h, aby odwiedzić krewnych pierwszego stopnia, małżonków, partnerów życiowych bądź partnerów ze związków zarejestrowanych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub w związku ze wspólnie sprawowaną opieką lub prawem do kontaktów z dzieckiem, lub które przebywały w tym celu w obszarze ryzyka krócej niż 72 h.
- Pobyty do 72 h, jeżeli przestrzegane są stosowne koncepcje ochrony i higieny: osoby, których praca jest pilnie konieczna i nieodzowna dla utrzymania systemu opieki zdrowotnej; przy czym pilna konieczność i nieodzowność muszą być poświadczone przez pracodawcę; osoby, które ze względów zawodowych przewożą przez granice drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną osoby, towary, pocztę lub dobra, oraz wysokiego szczebla członkowie służb dyplomatycznych i konsularnych, parlamentów i rządów.
- Działalność zawodowa, edukacja, studia, jeżeli przestrzegane są stosowne koncepcje ochrony i higieny: osoby, które ze względu na pilną zawodową konieczność; w związku ze studiami, edukacją szkolną lub nauką zawodu, lub w związku z prowadzonym kształceniem, szkoleniem, doskonaleniem zawodowym lub kształceniem ustawicznym do celów zawodowych udają się ze swojego miejsca zamieszkania w kraju związkowym Brandenburgia do obszaru ryzyka i regularnie powracają do miejsca zamieszkania (osoba dojeżdżająca do pracy za granicą) lub udają się ze swojego miejsca zamieszkania w obszarze ryzyka do kraju związkowego Brandenburgia i regularnie wracają do miejsca zamieszkania (osoby przyjeżdżające do pracy z zagranicy).
Pełen tekst rozporządzenia obowiązującego w Brandenburgii znajdą Państwo tutaj.
Meklemburgia-Pomorze Przednie
W odpowiedzi na wzrost liczby nowych zakażeń, rząd landu Meklemburgia-Pomorze Przednie zmienił z dniem 2 listopada przepisy dotyczące walki z koronawirusem. Wszelkie nieistotne podróże na terytorium kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie zabronione. W przypadku wszystkich wjazdów do Meklemburgii-Pomorza Przedniego przepisy rozporządzenia rządu krajowego w sprawie kwarantanny dla osób wjeżdżających i powracających w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozostają nienaruszone.
Z zakazu wjazdu wyłączone są:
- Osoby, których główne lub drugorzędne miejsce zamieszkania znajduje się w na terenie kraju związkowego
- Długoterminowi campingowcy, właścicielki/właściciele gruntów, działek w lub łodzi z przystanią w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Osobom tym mogą towarzyszyć osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym.
- Osoby, które uczęszczają do szkoły ogólnokształcącej, zawodowej, szkoły dla dorosłych, ośrodka opieki dziennej lub ośrodka opieki dziennej dla dzieci w Meklemburgii-Pomorzu Przednim lub są zapisane na uniwersytecie. Osobom tym mogą towarzyszyć osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym.
- Podróże niezbędne do wykonywania działalności zawodowej.
- Okoliczności, w których obecność osoby podróżującej jest obowiązkowa ze względów prawnych, w tym osoby, które zawierają związek małżeński w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i nie mają miejsca zamieszkania na terenie kraju związkowego.
- Prywatne wizyty u członków najbliższej rodziny, którzy mają pierwsze miejsce zamieszkania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Taka wizyta rodzinna jest możliwa również wspólnie z małżonkiem, zarejestrowaną partnerką lub partnerem. Obywatele Meklemburgii-Pomorza Przedniego mogą również odwiedzać członków swojej najbliższej rodziny w obszarach ryzyka.
- Przeprowadzki do Meklembugii-Pomorza Przedniego, które nie mogą zostać odroczone.
- Osoby uprawnione do polowań z pierwszym głównym miejscem zamieszkania poza Meklemburgią-Pomorzem Przednim, które mają prawo do polowań w okręgu łowieckim w Meklemburgii-Pomorzu Przednim lub posiadają odpłatne roczne pozwolenie na polowanie w okręgu łowieckim w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
- Osoby, które muszą wjechać do kraju z powodów zdrowotnych. Konieczność i niezwłoczność wjazdu muszą być poświadczone.
- Tranzyt przez kraj związkowy jest dozwolony, ale osoby przejeżdżające muszą niezwłocznie opuścić Meklemburgię-Pomorze Zachodnie.
- Osoby przebywające w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, które nie podlegają żadnemu z powyższych wyjątków, muszą opuścić kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie niezwłocznie, niezależnie od daty ich wjazdu.
Pełną treść rozporządzenia dotyczącego walki z koronawirusemkraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego znajdą Państwo tutaj.
Saksonia
W dniach od 2 do 30 listopada 2020 r. włącznie w Saksonii zabronione jest otwieranie i eksploatacja obiektów noclegowych. Jedynym wyjątkiem są noclegi z niezbędnych powodów zawodowych, socjalnych i medycznych.
Obowiązek cyfrowej deklaracji wjazdu dotyczy wszystkich osób wjeżdzających do Saksonii z zagranicznych obszarów ryzyka. Wyłączone z tego obowiązku są następujące grupy osób:
- osoby, które podróżowały tylko przejazdem przez obszar ryzyka i nie miały tam postoju,
- osoby, które wjeżdżają do Republiki Federalnej Niemiec tylko w celach tranzytowych,
- osoby, które wjeżdżają do Republiki Federalnej Niemiec z powodów zawodowych w celu transgranicznego transportu drogowego, kolejowego, morskiego lub powietrznego osób, towarów lub towarów.
W zasadzie każda osoba wjeżdżająca z zagranicznego obszaru ryzyka musi poddać się kwarantannie na okres dziesięciu dni. Po wjeździe należy udać się bezpośrednio do miejsca zakwaterowania i skontaktować się z odpowiednim urzędem zdrowia (Gesundheitsamt) w Saksonii. Przedstawienie negatywnego testu na koronawirusa w celu zwolnienia z obowiązku kwarantanny przy wjeździe jest możliwe tylko w niektórych wyjątkowych przypadkach. Ponadto czas trwania izolacji domowej może zostać skrócony poprzez przedstawienie niegatywnego testu najwcześniej po pięciu dniach od wjazdu ma teren kraju związkowego.
Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które regularnie przekraczają granicę między miejscem zamieszkania a miejscem pracy (tzw. pracownicy transgraniczni). Osoby, które wracają do miejsca zamieszkania co najmniej raz w tygodniu, są tzw. pracownikami transgranicznymi. Ponadto osoby, które nie dojeżdżają do pracy za granicą, mogą wjechać do Saksonii na okres do 72 godzin bez obowiązku kwarantanny, jeżeli jest to absolutnie niezbędne do wykonywania ich pracy. Dotyczy to również wjazdu po maksymalnie 72-godzinnym pobycie w zagranicznym obszarze ryzyka.
Osoby, które nie spędziły więcej niż 12 godzin w obszarze ryzyka państwa sąsiedniego (Polska, Republika Czeska) z ważnego powodu, tj. zawodowego, medycznego lub społecznego, nie są objęte obowiązkiem kwarantanny po powrocie. Pobyt nie może być wykorzystywany do robienia zakupów, prywatnego udziału w imprezie kulturalnej, sportowej, festiwalu publicznego lub jakiejkolwiek innej działalności rekreacyjnej.
Pełną treść rozporządzenia dotyczącego walki z koronawirusem kraju związkowego Saksonia znajdą Państwo tutaj.
Ponadto w całych Niemczech obowiązuje od 8 listopada wszystkich powracających (których nie dotyczą zwolnienia z kwarantanny) cyfrowa deklaracja wjazdu, jeżeli do dziesięciu dni wcześniej przebywali w obszarze ryzyka.
Polska
Województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie
W ostatnich tygodniach w Polsce odnotowano również wzrost liczby zakażeń COVID-19. We wszystkich polskich województwach w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano ponad 50 przypadków na 100.000 mieszkańców*, dlatego też cała Polska została zaklasyfikowana przez Niemcy jako obszar ryzyka.
Wjazd do Polski ze wszystkich sąsiadujących państw członkowskich UE jest możliwy bez ograniczeń. Obywatele UE, obywatele Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii i Islandii, jak również ich małżonkowie i dzieci nie muszą przechodzić kwarantanny po wjeździe. Negatywny test na koronawirusa nie jest wymagany. Kontrole graniczne są przeprowadzane tylko na granicach z Ukrainą, Rosją i Białorusią.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.