Razem na rzecz cyfryzacji i zrównoważonego budownictwa
W dzisiejszych czasach cyfryzację i zmiany technologiczne można odczuć we wszystkich obszarach biznesu i życia. Technologie, systemy i procesy, rosnące sieci międzybranżowe oraz rosnąca globalizacja wymagają zmian w operacyjnych procesach pracy. Idzie to również w parze z nowymi wymaganiami w zakresie umiejętności dla wykwalifikowanych pracowników jutra. W odpowiedzi na tę potrzebę BGZ Berlińskie Towarzystwo ds. Współpracy Międzynarodowej z.o.o kontynuuje w ramach projektu „VED Mobil” swoje projekty mobilności mające na celu międzynarodową wymianę profesjonalistów i osób odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe z instytucji edukacyjnych i firm w Berlinie i Brandenburgii.
W dniach 22-25 sierpnia 2021 r. spotkali się w Poznaniu eksperci techniczni z Politechniki Poznańskiej (PUT) oraz Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Budownictwa Nr 1 (ZSB1), a także uczestnicy z Berlina i Brandenburgii, podczas wydarzenia „Cyfrowa transformacja w sektorze budowlanym”.
Głównymi tematami były aktualne wydarzenia w sektorze budowlanym oraz sposoby radzenia sobie z innowacjami technologicznymi w edukacji i szkolnictwie. W programie trzydniowej wymiany doświadczeń znalazły się seminaria i warsztaty na temat cyfryzacji, rozwoju technologicznego w budownictwie, budownictwa energooszczędnego i przyjaznego środowisku. Kierowali nimi specjaliści z Politechniki Poznańskiej (PUT) oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego Techniki Budowlanej nr 1 (ZSB1).
Politechnika Poznańska (PUT) podzieliła się swoimi doświadczeniami z berlińskimi kolegami i poinformowała o utworzeniu nowych programów studiów, które koncentrują się na wdrażaniu nowych technologii i metod. Obejmują one na przykład nauczanie metody BIM lub wykorzystanie dronów do zbierania danych. Ponadto uczestnicy mieli okazję zwiedzić laboratoria na terenie kampusu uniwersyteckiego.
W ZSB1 program spotkania obejmował krótką prezentację programów kształcenia w zawodach budowlanych w Polsce oraz perspektywę wspólnych projektów w zakresie kształcenia zawodowego i wymiany praktykantów.
Wymiana doświadczeń w Poznaniu koncentrowała się na aspektach ważnych dla obu krajów takich jak: zabezpieczenie wykwalifikowanych pracowników w zawodach (budowlanych), intensyfikacja współpracy - kształcenie zawodowe - szkoły wyższe - przedsiębiorstwa i perspektywy współpracy polsko-niemieckiej.
Wreszcie, uczestnicy VED-Mobil mieli okazję odwiedzić nowoczesne firmy budowlane. Była to m.in. wizyta w polskiej firmie PEKABEX, która zajmuje się produkcją konstrukcji prefabrykowanych i prefabrykatów betonowych.
Mimo tylko trzech dni, wydarzenie umożliwiło intensywną wymianę doświadczeń z poznańskimi ekspertami. Nowa wiedza na temat polskiej branży budowlanej, kształcenia i dokształcania, a także aktualnych trendów w zakresie cyfryzacji, a w szczególności zrównoważonego budownictwa, przyniesie korzyści w zakresie kształcenia zawodowego w branży budowlanej oraz projektów BGZ w tym obszarze.
Program wymiany jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.