Polsko-niemieckie szkolnictwo w obszarze przygranicznym
Polska i Niemcy od lat ściśle współpracują w dziedzinie edukacji. I to nie tylko w środowisku uniwersyteckim, ale także w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych. Wymianę tę koordynują różne programy.
Wymiana między uczniami polskimi i niemieckimi rozpoczyna się w szkole podstawowej. Celem jest przybliżenie dzieciom zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego kraju partnerskiego. W Berlinie istnieją szkoły dwujęzyczne, na przykład: W Państwowej Szkole Europejskiej w Berlinie zajęcia niemiecko-polskie (SESB) odbywają się w języku niemieckim i polskim. Wiele dzieci w Saksonii uczęszcza do szkoły pod hasłem „Nauka bez granic”. Tęczowe szkoły DPFA w Görlitz i Zgorzelcu skupiają się na wczesnej wymianie kulturowej i językowej.
Jeśli chodzi o szkołę średnią, w Karl-Liebknecht-Gymnasium we Frankfurcie nad Odrą istnieje specjalna oferta: W ramach projektu LATARNIA dla klas 7 i 8, po 24 uczniów odwiedza Karl-Liebknecht-Gymnasium i Szkołę Podstawową nr 2 w Słubicach – aby uczestniczyć we wspólnych zajęciach projektowych. W pierwszej połowie roku szkolnego uczniowie klasy 7 poznają się poprzez spotkania, wspólne projekty i wspólną wycieczkę klasową. Bazując na tym, lekcje wybranych przedmiotów (matematyka, plastyka, muzyka, sport, informatyka) odbywają się w jeden dzień tygodnia w odpowiednim języku obcym. Dzień nauki przeznaczony jest dla 12 studentów polskich i 12 niemieckich na kursie mieszanym, na przemian 14 dni we Frankfurcie nad Odrą i Słubicach. Miejsce nauczania określa odpowiedni język wykładowy.
Podobnych szkół na pograniczu jest więcej – w Guben, Forst czy Frankfurcie nad Odrą –z transgranicznej oferty nauki korzysta ponad kilka tysięcy uczniów.
Jedną z najważniejszych współpracy, zwłaszcza dla studentów i regionu Odry, jest Collegium Polonicum w Słubicach jako wspólna jednostka naukowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Prowadzone tu kursy mają charakter międzynarodowy, a ich absolwenci otrzymują dyplom niemiecki i polski.
Warto też dodać, że wiele polsko-niemieckich współprac w zakresie kształcenia odbywa się poprzez program Erasmus+. W ramach tego programu Niemcy są krajem, w którym większość studentów i pracowników polskich uczelni otrzymuje stypendia, a niemieccy studenci i nauczyciele akademiccy stanowią największą grupę zagranicznych stypendystów Erasmusa, którzy przyjeżdżają do Polski.
Podsumowując: istnieje wiele możliwości nawiązywania kontaktów na każdym poziomie edukacji. To pokazuje, jak ważne dla obu krajów jest partnerstwo i pogłębianie umiejętności językowych i międzykulturowych.
Weitere Informationen zur deutsch-polnischen Zusammenarbeit und zum Austausch finden Sie hier.