Komunikacja kryzysowa w regionie przygranicznym
Pandemia Covid wywróciła nasze życie do góry nogami. Skutki globalnej sytuacji kryzysowej są szczególnie widoczne we współpracy międzynarodowej.
W tym celu Ministerstwo Europy zorganizowało 14 stycznia 2022 r. konferencję cyfrową dla polsko-niemieckiego pogranicza.
Pod tytułem "Partnerstwo w czasie kryzysu Covid - odporność na kryzys w transgranicznym polsko-niemieckim obszarze powiązań" spotkali się Pani minister ds. europejskich Brandenburgii Katrin Lange, wicemarszałkowie Tadeusz Jędrzejczak (Lubuskie) i Wojciech Jankowiak (Wielkopolskie) oraz inni wysocy rangą przedstawiciele strony polskiej, euroregionów, miast partnerskich i Partnerstwa Odra. W nawiązaniu do otwartego apelu czterech euroregionów i trzech miast partnerskich na granicy polsko-niemieckiej z końca 2021 roku, krytycznie przeanalizowano współpracę w sytuacjach kryzysowych. Sygnatariusze wezwali do większej troski o region przygraniczny i jego mieszkańców.
Minister ds. europejskich Lange podkreśliła, że podziela opinię inicjatorów apelu:
„Istnieją możliwości komunikacji między jednostkami decyzyjnymi, administracją i z ludźmi na miejscu, aby móc to zrealizować. W naszym wspólnym interesie jest coraz ściślejsza współpraca. Na poziomie narodowym udało nam się uzyskać, że Polsko-Niemiecka Komisji Rządowej zleciła sprawdzenie opracowania mechanizmu komunikacji transgranicznej. Zadanie to otrzymał Komitet ds. Współpracy Transgranicznej, któremu ze strony niemieckiej przewodniczył ze strony niemieckiej sekretarz stanu Brandenburgii Jobst-Hinrich Ubbelohde.”
W takich wyjątkowych sytuacjach problemami transgranicznymi zajmuje się sztab kryzysowy, powiedział Lange. Programy INTERREG A powinny również w dalszym ciągu przyczyniać się do poprawy komunikacji.
Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć tutaj.