Dzień Ziemi – środowisko na pierwszym planie
22 kwietnia to Earthday, czyli Dzień Ziemi. Przypomina nam to, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, która jest domem nie tylko dla ludzi, ale także dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Tegoroczne hasło brzmi "Inwestuj w naszą planetę" i ma zachęcić nas do zastanowienia się, w jaki sposób możemy przyczynić się do lepszej przyszłości na Ziemi.
Również w tej dziedzinie współpraca polsko-niemiecka jest intensywna. Spotkania, stowarzyszenia i projekty dotyczące różnych zagadnień środowiskowych odbywają się regularnie zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym. Chcielibyśmy zaprezentować tutaj niewielki wybór.
Jeśli chodzi o organizacje, to z pewnością należy podkreślić działalność "Środowiska dla Środowiska" (w skrócie SdS), stowarzyszenia młodych ekspertów z różnych dziedzin, którzy działają na rzecz środowiska. SdS skupia laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszych absolwentów szkół wyższych w dziedzinie ochrony środowiska, organizowanego przez Fundację Nowickiego i Niemiecką Federalną Fundację Środowiska, a także polskich stypendystów zagranicznego programu stypendialnego DBU.
Organizacja oferuje również program stypendialny z udziałem Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), jednej z największych fundacji w Europie. W ten sposób SdS tworzy sieć wspomnianych członków i tworzy forum wymiany informacji i doświadczeń.
Więcej informacji o stypendium DBU można znaleźć tutaj.
Kolejny nabór wniosków do programu stypendialnego odbędzie się jesienią 2022 r. Więcej informacji tutaj.
Innym przykładem współpracy jest Polsko-Niemiecka Komisja ds. Wód Granicznych, która obejmuje dużą część Międzynarodowego Dorzecza Odry (IBA), które z kolei jest ważnym obszarem transgranicznym Unii Europejskiej. Działa tu również Rada Programowa Międzynarodowego Parku Krajobrazowego "Dolna Odra".
Oczywiście współpraca nie opiera się tylko na inicjatywach, ale ważnym aspektem jest także uświadamianie ludziom, jak ważna jest kwestia zrównoważonego rozwoju. Dlatego też w regionie Odry oferowane są różne szkolenia i wykłady na ten temat.
Young Energy Europe, na przykład, szkoli osoby poniżej 35 roku życia na zwiadowców energetycznych i czyni z nich ekspertów w dziedzinie efektywności energetycznej i efektywnego gospodarowania zasobami. Więcej informacji można znaleźć na stronach AHK Polska i YEE.
Jesienią, 3 listopada, w Saksonii odbędzie się również wydarzenie oparte na projekcie UE "EnergyTransPolSax" oraz giełda kooperacyjna w trójkącie granicznym Niemiec, Polski i Czech.