KoKoPol - Polskie Centrum Kompetencji i Koordynacji

Znajomość języków obcych staje się coraz ważniejsza, zwłaszcza dla mieszkańców regionów przygranicznych. Ułatwiają nawiązywanie relacji z innymi - to niezwykle ważna umiejętność życiowa, którą można rozwinąć tylko poprzez interakcje z ludźmi. Tak jest również w Niemczech i w Polsce.
W żadnym innym kraju nie uczy się tak wiele osób języka niemieckiego jak w Polsce - prawie 2,3 mln. Wskazują na to badania Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie. Spośród nich aż 2,1 mln uczy się tego języka w szkołach.
Do niedawna rzadko można było znaleźć wśród Niemców kogoś, kto znał język polski. Obecnie język ten jest coraz bardziej promowany, także po to, by ułatwić komunikację między dwoma krajami, które tak ściśle współpracują ze sobą gospodarczo, politycznie i kulturowo.
Właśnie dlatego KoKoPol - Polskie Centrum Kompetencji i Koordynacji zostało założone przez slawistę Gunnara Hille.
Jest to pierwsza tego typu instytucja w Niemczech współfinansowana przez rząd federalny. Cel - pokazanie, dlaczego warto uczyć się języka polskiego i zwrócenie uwagi na jego historię w Niemczech.
Konkretnie KoKoPol ma na celu wspieranie wiedzy, rozpowszechnianie i popularyzację języka polskiego w Niemczech oraz poprawę porozumienia z naszym sąsiednim krajem - Polską. Jednocześnie, oczywiście, celem jest promowanie ogólnoeuropejskiej współpracy partnerskiej.
Oprócz kursów językowych dla uczniów, nauczycieli i menedżerów biznesu, KoKoPol organizuje również różne wydarzenia, które mają na celu zobrazowanie piękna i różnorodności Polski.
Kolejne wydarzenie odbędzie się 24 października na temat kształcenia nauczycieli w zakresie języka i kultury polskiej. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
KoKoPol wydaje również periodyk z ciekawymi wywiadami, wskazówkami dotyczącymi wycieczek i wiadomościami z polsko-niemieckiego sektora edukacji.