11 listopada - podwójne święto w Wielkopolsce

11 listopada po polskiej stronie Odry obchodzone jest Święto Niepodległości. To jednak nie jedyna okazja do świętowania w regionie Odry.
"Od świętego Marcina zima się zaczyna" – czyli o imieninach ulicy Świętego Marcina, które obchodzone są w Wielkopolsce, a szczególnie w Poznaniu. Data ta upamiętnia rzymskiego legionistę Marcina z Tours, który zasłynął z bezinteresownych aktów miłosierdzia.
Ciekawostką jest, że pierwotnie dzień św. Marcina oznaczał koniec plonów i jesieni. Był to czas na zebranie zapasów na zimę.
Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga końca XIX wieku. Ówczesny proboszcz poznańskiej parafii, pod wezwaniem św. Marcina, wezwał wiernych, by za przykładem swojego patrona zrobili coś dla ubogich. Obecny na mszy cukiernik przygotował na nią rogaliki w kształcie podkowy. Zamożni mieszkańcy Poznania? kupowali te przysmaki, a biedni otrzymywali je za darmo.
Oprócz pysznych rogali świętomarcińskich, integralnym punktem tego święta jest również kolorowa parada. Parada rozpocznie się od mszy świętej. Następnie z kościoła pod Zamkiem Królewskim wyrusza procesja, podczas której prezydent Poznania przekazuje klucze do miasta „św. Marcinowi”. Poznaniacy wraz z licznymi gośćmi, którzy przyjeżdżają do miasta, aby świętować Imieniny ulicy Świętego Marcina, do późnych godzin nocnych biorą udział w różnych wydarzeniach.
Ciekawostką jest fakt, że co roku w okolicach 11 listopada mieszkańcy i turyści w Poznaniu zjadają nawet 1 mln sztuk tego regionalnego przysmaku z ciasta drożdżowego, białego maku i orzechów.
W tym roku, z powodu prac remontowych Imieniny ulicy Święty Marcin odbędą się w nowym miejscu. Nowa lokalizacja - Plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta i Park Chopina.
Tegoroczne obchody są pod hasłem "czynić dobro" i są szczególnie dedykowany społeczności ukraińskiej - ludziom szukającym schronienia w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny.
Z tegorocznym programem można zapoznać się tutaj.