Wystawa w Berlinie: „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie”
Działalność polskiego polityka i dyplomaty Władysława Bartoszewskiego zostanie zaprezentowana w Berlińskim Ratuszu od 12 lipca 2018 r. Bartoszewski - jako były minister spraw zagranicznych i ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, w dużym stopniu przyczynił się do polsko-niemieckiego pojednania w okresie powojennym. Do końca swojego życia, do kwietnia 2015 r., polityk propagował pokój i porozumienie.
„Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” – oto trzy działy tematyczne, które dają odwiedzającym wgląd w bogatą osobowość polityka. W tym celu wystawa nie pokazuje tradycyjnego, chronologicznego życiorysu Bartoszewskiego, ale przedstawia najważniejsze aspekty jego politycznej działalności. Bartoszewski walczył z reżimem nazistowskim, angażował się w ruch Solidarności od 1980 r. i został wybrany ministrem spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 r. Wszedł on do historii jako jeden z najbardziej wpływowych rzeczników polsko-niemieckiego pojednania w XX wieku. Ekspozycja opowiada więc o ruchu oporu wolnego obywatela wobec wszelkich form ucisku, przypomina o ofiarach prześladowań i propaguje gotowość do porozumienia mimo doświadczonego cierpienia.
Wystawa została udostępniona publicznie we wrześniu 2015 r. w siedzibie polskiego rządu i zostanie przeniesiona po raz pierwszy do Niemiec. Jest zorganizowana przez Inicjatywę Bartoszewskiego we współpracy z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Berlinie i Administracją Senacką
- Termin: Wystawa: 12.07.2018 – 31-08.2018; Otwarcie wystawy: 12.07.2018 od 18:45 godz.
- Miejsce: Rathaus Berlin (Wappensaal), Rathausstraße 15, 10178 Berlin
- Wstęp: wolny
Więcej informacji można znaleźć tutaj.