Cyfrowa transformacja w sektorze budowlanym: Następny przystanek w sąsiedniej Polsce
W dzisiejszych czasach cyfryzację i zmiany technologiczne można odczuć we wszystkich obszarach biznesu i życia. Technologie, systemy i procesy, rosnące sieci międzybranżowe oraz rosnąca globalizacja wymagają zmian w operacyjnych procesach pracy. Idzie to również w parze z nowymi wymaganiami w zakresie umiejętności dla wykwalifikowanych pracowników jutra.
W odpowiedzi na tę potrzebę BGZ Berlińskie Towarzystwo ds. Współpracy Międzynarodowej z.o.o kontynuuje w ramach projektu „VED Mobil” swoje projekty mobilności mające na celu międzynarodową wymianę profesjonalistów i osób odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe z instytucji edukacyjnych i firm w Berlinie i Brandenburgii. Program wymiany jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.
Obecny pobyt za granicą w dniach 22-25 sierpnia 2021 r. zabierze uczestników do Poznania, stolicy województwa wielkopolskiego.
Jeśli chodzi o tematykę, tym razem skupiono się na bieżących wydarzeniach w sektorze budowlanym oraz wykorzystaniu innowacji technologicznych w edukacji i szkoleniach. Program czterodniowej wymiany doświadczeń obejmuje seminaria i warsztaty dotyczące cyfryzacji, rozwoju technologii na budowie 4.0 oraz budownictwa energooszczędnego i ekologicznego.
To tutaj kierują się eksperci techniczni z Politechniki Poznańskiej (PUT) oraz Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Budownictwa Nr 1 (ZSB1).
Ponadto uczestnicy z Berlina i Brandenburgii mają możliwość odwiedzenia poznańskich instytucji kształcenia zawodowego i firm, poznania dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w zakresie szkoleń i dalszego kształcenia oraz wymiany pomysłów z polskimi kolegami.
Ta wymiana to kolejny krok w łańcuchu udanych międzynarodowych projektów dotyczących szkolenia zawodowego BGŻ w sektorze budowlanym z projektem dobrych praktyk „Fit4BIM” (www.fit4bim.eu) i bieżącymi projektami kontynuacyjnymi „DigiCon” (www.digicon-project.eu) i „CoConstruct” (www.coconstruct.eu).