Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego. Mechanizmy i procesy transferu kulturowego
W dniach 21-24 września 2021 roku BKGE, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Katedra Kultury Krajów Niemieckojęzycznych i Śląska), Wyższa Szkoła Pedagogiczna we Freiburgu oraz Uniwersytet Paul Valéry Montpellier 3 (Centre de Recherches et d'Etudes Germaniques) organizują II Międzynarodową Konferencję zatytułowaną "Europejskie relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego - mechanizmy i procesy transferu kulturowego".
Trójkąt Weimarski powstał w 1991 roku jako francusko-niemiecko-polskie forum dyskusyjne. W ostatnim czasie osłabł jednak, początkowy dynamizm tego projekt, do tego stopnia, że jego działalność jest już prawie niedostrzegalna mapach Europy.
Obecny dyskurs o Europie, w którym dominują postawy eurosceptyczne politycznie i kulturowo, sprawia, że poszukiwanie impulsów do odnowy, zwłaszcza poprzez intensyfikację wymiany francusko-niemiecko-polskiej, staje się wyzwaniem.
W tym kontekście szczególnie istotna jest tożsamościowo-twórcza rola kultury. Podczas gdy historyczne i kulturowe powiązania i sieci francusko-niemieckie, niemiecko-polskie i polsko-francuskie były w ostatnich dziesięcioleciach intensywnie badane na płaszczyźnie bilateralnej, środowisko akademickie nie wykorzystało jeszcze potencjału dialogu trójstronnego.
II Konferencja Europejske relacje kulturowe w ramach Trójkąta Weimarskiego ma na celu podkreślenie kulturowych i historycznych powiązań tych trzech krajów oraz ich znaczenia w duchu Trójkąta Weimarskiego.
Szczegółowe informacje na temat programu imprezy można znaleźć tutaj.
Konferencja będzie odbywać się w języku francuskim, niemieckim i polskim.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, rejestracja jest możliwa do 13 września 2021r. tutaj.
Data: 21 września - 24 września 2021 r.
Miejsce: Université Paul-Valéry Montpellier 3. St. Charles 2 Rue du Professeur Henri Serre