Common Ground – Wspołtworzenie bez granic
Regiony przygraniczne, łączące państwa sąsiadujące, to specyficzne obszary o ogromnym potencjale. Tereny po obu stronach granicy często są ze sobą ściśle i wielorako powiązane. I choć stosunki transgraniczne między Niemcami i sąsiednimi państwami są teraz bardziej ożywione niż dawniej, to odmienne struktury administracyjne po obu stronach granicy nadal hamują inicjatywy na rzecz wspólnego kształtowania tych regionów. Dotyczy to również udziału mieszkańców w politycznych procesach umożliwiających wspólne działania po obu stronach granicy.
Program Common Ground - Współtworzenie bez granic Fundacji Roberta Boscha wspiera udział mieszkańców obszarów przygranicznych w projektowaniu i rozwijaniu ich wspólnego regionu. Merytoryczne doradztwo i wsparcie finansowe mają pozwolić na rozwijanie i ugruntowanie po obu stronach granicy kultury uczestnictwa, łączącej politykę, administrację, społeczeństwo obywatelskie i lokalną społeczność.
W swoim regionie przygranicznym stoicie wobec wyzwania, które chcecie rozwiązać przy udziale mieszkańców z obu stron granicy? Chcecie coś zmienić i uwolnić istniejące możliwości? Jesteście przekonani, że warto przy tym współpracować w ramach silnego transgranicznego sojuszu polityki, administracji i społeczeństwa obywatelskiego? Macie mocną motywację, by zakorzenić w swoim regionie kulturę partycypacji z udziałem wszystkich istotnych podmiotów? – W takim razie zgłoście się do programu Common Ground – Wspołtworzenie bez granic i zostańcie regionem Common Ground!
Wniosek o status regionu przygranicznego składa główny wnioskodawca. Może nim być regionalna jednostka samorządowa, tzn. powiat, gmina, związek gmin albo inny organ regionalny z Niemiec lub jednego z krajów sąsiadujących. Głównym wnioskodawcą może być również organizacja społeczeństwa obywatelskiego, jeśli może udokumentować współpracę z jakąś jednostką samorządu terytorialnego.
Procedura ubiegania się regionu do programu Common Ground jest dwustopniowa. W pierwszym kroku główny wnioskodawca do 15.11.2021 zgłasza zainteresowanie udziałem w programie.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć tutaj.