Brandenburgia
Brandenburgia liczy około 2,5 miliona mieszkańców. Ten kraj związkowy jest tak duży jak Belgia, posiada taką gęstość zaludnienia jak Szwajcaria i najdłuższą wspólną granicę landu z sąsiadującą z nim Polską. W ciągu ostatnich 25 lat wiele się zmieniło i zgodnie z mottem tego regionu wszędzie można "odkrywać nowe perspektywy".
Gospodarka
W Brandenburgii oprócz tradycyjnie już mieszczących się tutaj branż, takich jak przemysł metalurgiczny, lotniczy i kosmiczny, motoryzacyjny, spożywczy, chemiczny, optyczny, filmowy i drzewny, zadomowiły się tu również innowacyjne branże gospodarki, takie jak technologie ochrony środowiska, biotechnologia i technologia informacyjna. Ponad 300 przedsiębiorstw zagranicznych - w tym około 20 z Polski - zainwestowało w tym regionie. Brandenburgia wyróżnia się ponadto wysoką koncentracją potencjału naukowo-badawczego i rozwojowego: Na pięciu uniwersytetach i sześciu profilowanych szkołach wyższych naucza, bada, pracuje i studiuje ponad 50.000 ludzi z całego świata.
Turystyka
Brandenburgia, kraina jezior, rzek, grodów, zamków i dworków, stała się silną marką. Transgraniczna turystyka wodna, rowerowa i przyrodnicza w regionie przygranicznym łączy Partnerstwo Odry. Promocja ofert prowadzona jest przez Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH (TMB) wspólnie z sąsiednimi stowarzyszeniami turystycznymi. W 2014 roku Brandenburgię odwiedziło 4,2 miliona turystów, co szósty gość zagraniczny przyjechał z Polski: Poczdam, Frankfurt nad Odrą, Spreewald, czy Tropical Islands stanowią ulubione cele podróżne turystów z Polski.
Komunikacja
Rozszerzenie UE przesunęło Brandenburgię z krańca na środek rozszerzonej Unii Europejskiej. Region położony jest na europejskich osiach Rotterdam-Warszawa i Stockholm-Praga-Wiedeń. Przez oś Wschód-Zachód powiązania gospodarcze Brandenburgii są silnie ukierunkowane na Europę Środkową i Wschodnią. Polska jest najważniejszym zagranicznym partnerem handlowym Brandenburgii.