Dolny Śląsk
Dolny Śląsk stanowi główną część województwa dolnośląskiego. Region o powierzchni 19948 km² (6,4% powierzchni Polski) położony jest w południowo-zachodniej części Polski i graniczy od południa z Czechami, a od zachodu z Niemcami. Dolny Śląsk zamieszkuje ponad 2879,7 tys. osób, co stanowi 7,6% ludności kraju.
Gospodarka
Dolny Śląsk wraz z regionem metropolitarnym Wrocławia należy do najważniejszych centrów przemysłowych Polski. Znajdują się tu między innymi fabryki producentów z branży motoryzacyjnej, elektronicznej oraz AGD. Liczne przedsiębiorstwa z Niemiec mają tu swoje siedziby w czterech specjalnych strefach ekonomicznych. Dzięki osiedleniu się znanych przedsiębiorstw, stolica regionu – Wrocław – stała się znaczącą lokalizacją dla branży IT oraz
ośrodków badawczo-rozwojowych.
Turystyka
Dolny Śląsk to region o tysiącletniej historii, miejsce styku różnorodnych tradycji, kultur i obyczajów. Dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: północ-południe i wschód-zachód oraz dzięki bogatej wielonarodowej spuściźnie, jest nie tylko najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem w Polsce, ale odgrywa też ważną rolę gospodarczego, administracyjnego, edukacyjnego i kulturalnego pomostu w tej części Europy. Dolny Śląsk urzeka swoją rozmaitością: można znaleźć tu zarówno góry jak i doliny, rzeki jak i lasy oraz metropolie jak i malownicze miasteczka.
Transport
Główną drogą regionu jest autostrada A4, biegnąca z Niemiec między innymi przez Kolonię, Drezno, a dalej przez Wrocław, Opole i Katowice na wschód. Dolny Śląsk jest skomunikowany z Europą również drogą wodną. Główna rzeka regionu – Odra – łączy Dolny Śląsk z portami morskimi w Szczecinie i Świnoujściu, a przez system kanałów i Łabę, z Berlinem i dalej z Europą Zachodnią.
Ważne linki:
- Urząd Marszałkowski Wojewódstwa Dolnośląskiego (polski, niemiecki)
- Oficjalna strona Miasta Wrocławia (polski, angielski, niemiecki, francuski)
Downloads
- Dolny Śląsk Informator Gospodarczy (170 MB)