Skyline
Lubuskie |  © Archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”LOTUR”
Lubuskie | © Archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”LOTUR”
Lubuskie |  © Archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”LOTUR”
Lubuskie | © Archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”LOTUR”
Lubuskie |  © Archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”LOTUR”
Lubuskie | © Archiwum Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”LOTUR”
Lubuskie |  Lagow Zamek  |  © Piotr Tatarynowicz
Lubuskie | Lagow Zamek | © Piotr Tatarynowicz

Lubuskie

Lubuskie to region położony w sercu Europy, wzdłuż polsko – niemieckiej granicy, w odległości około 100 km od Berlina, dobrze skomunikowanym w regionami sąsiednimi. Jest atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji (ze względu na lasy stanowiące ok. 50% obszaru regionu i ponad 500 jezior) oraz do prowadzenia biznesu. Dwie stolice regionu to Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski.

Gospodarka

Do wiodących branż przemysłu województwa lubuskiego należy produkcja części i akcesoriów motoryzacyjnych, przetwórstwo drewna, produkcja mebli i papieru oraz produkcja artykułów spożywczych i wyrobów z metali. Ze względu na położenie geograficzne największym partnerem województwa lubuskiego w imporcie i eksporcie są państwa Unii Europejskiej, głównie Niemcy. Preferencyjne warunki prowadzenia działaności gospodarczej oferuje Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz podstrefami rozlokowanymi w całym województwie. Dla Partenrstwa Odry istotna może stać się kooperacja biznesowa w zakresie transferu technologii. Przy wsparciu władz regionalnych, powstały w województwie lubuskim 3 parki naukowo-technologiczne oraz 2 centra badawcze. Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego (Nowy Kisielin / Zielona Góra) działa w obszarach zrównoważonego budownictwa, logistyki, technologii dla zdrowia człowieka, technologii informatycznych. Park Technologii i Logistyki Przemysłu w Nowej Soli „Interior” prowadzi laboratorium metrologiczne, komorę solną, data center. Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy zajmuje się technlogiami odzysku surowców i energii z odpadów. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie oferuje badania prowadzone w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku (m.in. kultura winnej latorośli) oraz w Centrum Energetyki Odnawialnej (m.in. mikrogeneracja oraz trigeneracja).

Turystyka 

Województwo lubuskie – zielona kraina lasów i jezior - to wspaniałe miejsce wypoczynku, zwłaszcza dla tych, którzy przyrodę i aktywny wypoczynek przedkładają nad wielkomiejski gwar. Wśród szczególnych atrakcji można wymienić: Lubuski Szlak Wina i Miodu (np. Pałac Mierzęcin, Winnica w Górzykowie), sieć szlaków wodnych i nordic walking, rejsy po Odrze, podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, liczne obiekty dziedzictwa kulturowego (np. Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, pałac Książęcy w Żaganiu), transgraniczny, wpisany na listę UNESCO Geopark „Łuk Mużakowa“, a także imprezy (Winobranie w Zielonej Górze, Woodstock w Kostrzynie nad Odrą) i święta kulinarne (Kulinaria – Festiwal Brzmienia i Podniebienia, Międzynarodowe Święto Czekolady w Kargowej, jarmarki produktów tradycyjnych).

Transport

Lubuskie jest skomunikowane z Europą oraz regionami Partnerstwa Odry dwiema autostradami: A2 (wsch. – zach.) i A18 oraz drogą ekspresową S3 (pn. – pd.), liniami kolejowymi CE-59 (Nadodrzanka) i E 20. W Lubuskiem zbiegają się dwie drogi wodne MDW E 30: Odra (Dunaj – Morze Bałtyckie) oraz MDW E 70: Odra-Warta- Noteć (Rotterdam-Kaliningradprzez Berlin i Gorzów). Sieć komunikacji uzupełnia Regionalny Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost.

Więcej informacji

18.07.2024 -