Skyline

Klub Polskich Nieudaczników

Klub Polskich Nieudaczników Darek Gontarski

Klub Polskich Nieudaczników jest właściwym miejscem dla wszystkich, którzy potrafią traktować życie z poczuciem humoru. Klub został założony w 2001 roku przez polskich artystów mieszkających w Berlinie. Ta inicjatywa artystyczna promuje międzynarodowe zrozumienie i tolerancję oraz wspiera komunikację między Polakami a Niemcami w sposób humorystyczny, autoironiczny i sarkastyczny. Od 2007 roku klub mieści się przy Ackerstraße 168 i jest prowadzony przez wolontariuszy.Służy jako platforma dla niemiecko-polskiej wymiany kulturalnej, a także jako punkt kontaktowy dla wszystkich, którzy chcą poradzić sobie z życiowymi porażkami i niepowodzeniami.  

Kabarety, występy satyryczne, pokazy filmowe, koncerty, lekcje salsy i gry na fortepianie – Klub Polskich Nieudaczników oferuje wszystkim Berlińczykom różnorodny program kulturalny. Lokal jest zazwyczaj otwarty wieczorem i w weekendy, a imprezy odbywają się w języku niemieckim. Głównie Adam Gusowski i Piotr Mordel są odpowiedzialni za aranżację artystyczną. Od 2019 roku w centrum uwagi stowarzyszenia będą sztuka i kultura.

Olga Bowgierd jest członkiem zarządu oraz skarbniczką klubu od 2011 roku, nadając strukturę wydarzeniom artystycznym. Podobnie jak inni członkowie, angażuje się w klubie społecznie. „Klub Polskich Nieudaczników to niepowtarzalna mieszanka sąsiedzkiego pubu i instytutu kultury", podkreśla Bowgierd. „Dzięki swojej wyjątkowej ofercie kulturalnej stanowi on ważny punkt orientacyjny dla stosunków polsko-niemieckich. W tym roku świętujemy osiemnaste urodziny stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że niezależność i bezpieczność finansowa zagwarantują nam także w przyszłości wolność artystyczną.”

Mimo żartobliwej, autoironicznej nazwy, Klub Polskich Nieudaczników ma ważną, niemal filozoficzną intencję. Poświęcony jest niepowodzeniu, które stanowi integralną część ludzkiego życia. Z poczuciem humoru i lekkością bytu „polscy nieudacznicy” chcą zbudować most, który ignoruje wszelkie różnice kulturowe i wzmacnia wzajemne zrozumienie ludzi.

Więcej informacji o Klubie Polskich Nieudaczników można znaleźć tutaj

Starsze wydarzenia 2018

21.05.2024 -