Skyline

Zachodniopmorskie

Województwo Zachodniopomorskie to północno-zachodnia część Polski. Od zachodu graniczy z Niemcami, od północy z Morzem Bałtyckim. Pow. 22.892 km², ludność 1.718.861 os. Region posiada połączenia promowe ze Skandynawią, oraz lotnicze z Norwegią, Wielką Brytanią, Irlandią. Stolica regionu jest Szczecin.

Gospodarka

Gospodarka Pomorza Zachodniego koncentruje się przede wszystkim w regionie aglomeracji Szczecina i podregionie Koszalina. Do najważniejszych dziedzin gospodarczych należą tutaj oprócz gospodarki morskiej, takie branże jak gospodarka energetyczna, elektrotechnika, chemia, przemysł odzieżowy, drzewny i przetwórstwo produktów rolnych, włącznie z piwowarstwem i rybołówstwem. Najbardziej dynamicznie rozwija się sektor usługowy obejmujący handel i transport tranzytowy. Do silnych stron województwa zachodniopomorskiego należą także atrakcyjne powierzchnie inwestycyjne, duża ilość ekologicznych gospodarstw rolnych i zróżnicowana oferta turystyczna z dobrze rozwiniętą bazą noclegową.

Turystyka

Pomorze Zachodnie – to szerokie plaże, nadmorskie kurorty, baza noclegowa, usługi spa i wellness, uzdrowiska i pola golfowe, szlaki rowerowe, kajakowe, of-roadowe. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski i liczne jeziora – to oferta sportów wodnych: żeglarstwo, windsurfing, narty wodne. To także dziedzictwo kulturowe: Skansen Słowian i Wikingów, Droga Św. Jakuba, ślady Księstwa Pomorskiego i dawnych zakonów rycerskich. Cisza i spokój – to Woliński i Drawieński Park Narodowy, ogrody dendrologiczne.

Transport

Transgraniczne położenie, dostęp do Morza Bałtyckiego), szlaku Odry, międzynarodowej sieci autostrad oraz połączeń lotniczych i kolejowych przesądzają o komunikacyjnym znaczeniu województwa zachodniopomorskiego. W regionie przecinają się międzynarodowe i krajowe szlaki transportowe w układzie północ-południe i wschód-zachód. Stolica województwa Szczecin oraz cała aglomeracja szczecińska jest węzłem, w którym krzyżują się drogowe, kolejowe, wodne i lotnicze powiązania komunikacyjne. W oparciu o nie, dokonuje się tranzyt towarów pomiędzy południem Europy i krajami basenu Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji

17.02.2020 - http://partnerstwo-odra.eu/partnerzy/zachodniopomorskie