Skyline

e-Kom

Informacja w czasie rzeczywistym dla podróżujących w regionie Odry

Cel projektu


e-Kom był projektem Związku Transportowego Berlin-Brandenburgia (VBB), w ramach którego szczególne wsparcie otrzymała sieć komunikacyjna polskich i niemieckich regionów współpracujących w ramach Partnerstwa Odry. e-Kom opracował ofertę online udostępniającą podróżnym obszerne informacje na temat rozkładów jazdy i cen transportu transgranicznego publicznymi środkami komunikacji.

Streszczenie


Aby ułatwić podróżnym korzystanie z publicznych środków transportu w regionie Odry, należy w prosty sposób udostępnić im niezawodne, transgraniczne informacje w języku danego państwa. Celem e-Kom było zatem opracowanie i wprowadzenie na podstawie istniejących systemów informacji transportowej nowej i innowacyjnej formy informacji dla podróżnych w oparciu o dane w czasie rzeczywistym. W tym celu zaplanowano połączenie ze sobą systemu informacji o rozkładach jazdy VBB, z systemem Polskich Kolei Państwowych oraz komunikacji miejskiej Poznania na platformie europejskiej sieci informacyjnej EU-Spirit, aby móc zapewnić ciągłą informację o rozkładzie jazdy obejmującą kompletne odcinki podróżne w regionie Partnerstwa Odry. Poza tym na mapie internetowej podawane w czasie rzeczywistym informacje o środkach transportu miały być wizualizowane na żywo.

Działalność / wyniki realizacji projektu


W ramach projektu nawiązano ważne kontakty z polskimi partnerami i na tej podstawie opracowano w ramach wzajemnej wymiany doświadczeń organizacyjne warunki ramowe dla służb informacyjnych. Do ważnych partnerów po polskiej stronie należały Urząd Miasta Poznania, PKP (lub ich spółka-córka TK Telekom zajmująca się działalnością informatyczną) oraz operator systemu informacji komunikacji miejskiej Jakdojade.pl. Współpraca ta stanowiła też bazę dla dalszych projektów, które kontynuowały tę ideę. Drugim elementem projektu była techniczna realizacja zadań. Tutaj kamieniem milowym był przede wszystkim internetowy rozkład jazdy wyświetlany na żywo (prezentacja mapy wraz z przebiegiem tras na bazie danych w czasie rzeczywistym). W celu zaplanowania trasy „od drzwi do drzwi” połączono poprzez sieć EU-Spirit systemy informacyjne VBB, Jakdojade.pl (dla Poznania) oraz w formie testowej PKP. Usługa ta została zaprezentowana m.in. na EURO 2012.

Czas trwania projektu / informacje w sprawie finansowania

 • Czas trwania: 01.12.2009 r. do 31.05.2013 r. - zakończono
 • Budżet: 360.000,00 EUR
 • Finansowanie:
  • EFRR (50 procent)
  • kraj związkowy Berlin (35 procent)
  • środki własne (15 procent)

Uczestnicy

 • VBB Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg GmbH (główny uczestnik)
 • Telekomunikacja Kolejowa (TK Telekom)
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM Poznań)
 • Urząd Miasta Poznania
 • CITY-NAV sp. z o.o.
 • HaCon Ingenieurgesellschaft mbH

Dodatkowe informacje

Kontakt


Jürgen Roß
kierownik działu planowania i informacji podróżnych
Hardenbergplatz 2
10623 Berlin
e-mail: juergen.ross@VBB.de
www.VBB.de

23.02.2024 -