Wykład i dyskusja na temat: „Stanisława Stommy - pioniera polsko-niemieckiego pojednania“
Stanisław Stomma (1908-2005) był polskim prawnikiem, publicystą i politykiem, który w okresie powojennym znacząco przyczynił się do polsko-niemieckiego pojednania. Uważał, że pokój w Europie jest możliwy tylko dzięki dobrosąsiedzkim stosunkom między Polską a Niemcami. Już w latach 50 XX wieku nawiązał dialog z Niemcami.
Dzięki wieloletnim kontaktom z innymi zaangażowanymi ludźmi z Republiki Federalnej Niemiec i NRD wytyczył drogę do dzisiejszej polsko-niemieckiej przyjaźni. Za swoją pionierską pracę Stomma jako pierwszy Polak otrzymał Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w 1988 roku.
Dla upamiętnienia działalności jednego z najbardziej wpływowych rzeczników pojednania między Polską a Niemcami, Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie, we współpracy z Inicjatywą im. Władysława Bartoszewskiego, organizuje wieczór dyskusyjny i wykłady w Instytucie Polskim w Berlinie. O profesorze Stanisławie Stommie będzie opowiadał dr Wolfgang Pailer, tłumacz, autor i wieloletni przyjaciel Stommy.
- Termin: 05.03.2019, 19.00 godz.
- Lokalizacja: Polnisches Institut Berlin, Burgstraße 27, 10178 Berlin
Więcej informacji można znaleźć tutaj. Uczestnictwo można zglosic po adresem e-mail: dpgberlin@t-online.de oraz berlin@instytutpolski.org.