Skyline

Polska Kafejka Językowa – miejsce spotkań, kultury i języków

Polska Kafejka Językowa J. Stoklosa

Polska Kafejka Językowa w Berlinie-Pankow to miejsce spotkań i imprez dla osób w każdym wieku i o różnym pochodzeniu, które chcą dowiedzieć się więcej o sąsiedniej Polsce. Czy to będzie język, kultura czy kuchnia - SprachCafé Polnisch wzmacnia komunikację międzykulturową i oferuje wszystkim Polakom mieszkającym w Berlinie ważną platformę wymiany. Przede wszystkim jednak promuje kreatywność dzieci i zrozumienie ojczystego języka polskiego.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy Marta Kischka i Agata Koch uruchomiły polsko-niemiecką serię imprez kulturalnych dla dzieci w Przedszkolu Pankow. Bajki, legendy, piosenki, rękodzieła i wspólne gotowanie odbiły się pozytywnie na wszystkich uczestnikach wydarzeń przedszkolnych. Pierwsza nieformalna inicjatywa przeobraziła się w organizację pożytku publicznego w 2016 roku. Siedziba SprachCafé znajduje się od 2018 roku w Berlinie-Pankow, przy Schulzestraße 1.  

W wymianę polsko-niemiecką w ramach SprachCafé Polnisch angażuje się blisko 40 ochotników. Organizują oni imprezy kulturalne poświęcone polszczyźnie, literaturze, sztuce i muzyce. W tym celu odbywają się tutaj regularnie wieczory literackie, pokazy filmowe i kursy języka polskiego. Punktualnie w Walentynki SprachCafé zabierze gości w kulinarną podróż po Polsce: „Przez żołądek do serca”Podczas tego spotkania zaprezentowane zostaną polskie potrawy i ich historia. 

Również dla polskich native speakerów oferta jest świetna. Od września 2018 roku SprachCafé organizuje polskojęzyczną grupę dla matek z małymi dziećmi, jedyną w Berlinie. „To bardzo ważny czas, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców” - podkreśla Agata Koch, współzałożycielka i prezes stowarzyszenia. „Dlatego wymiana języka ojczystego ma w tym okresie fundamentalne znaczenie”. Polacy, którzy nie tak dawno przybyli do Berlina, mają także okazję poprawić swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego w SprachCafé.

Ponadto SprachCafé Polnisch współpracuje z innymi organizacjami międzykulturowymi w Berlinie. W ramach wspólnego przedsięwzięcia pod tytułem „Dwujęzycznośc i wielojęzyczność” organizatorzy wymieniają się swoją wiedzą na temat różnych kultur, organizują warsztaty artystyczne i wystawy międzykulturowe. 21 lutego 2019 roku odbędzie się wernisaż zatytułowany „Co nas porusza”. Na wystawie tej dwunastu berlińskich artystów z dziewięciu różnych krajów zaprezentuje swoje najnowsze prace.

Cykl seminariów dla rodziców, wychowawców, nauczycieli będzie kontynuowany w tym roku. Cenna wiedza, praktyczne wskazówki i wymiana doświadczeń znajdują się nadal w centrum uwagi. Tym razem Kafejka jest partnerem MaMis en Movimiento e.V. , który uzyskał wsparcie Urzędu Dzielnicy Pankow ze środków Masterplan Integracja i Bezpieczeństwo.

„Katalizatorem założenia SprachCafé była sama dzielnica Berlin-Pankow” - wyjaśnia Agata Koch. „Ponieważ mieszka tu wiele osób ze środowisk migracyjnych, istnieje również potrzeba połączenia i zrozumienia tych różnych kultur. „Dzięki Polskiej Kafejce Językowej chcemy pokazać wszystkie piękne rzeczy, które pochodzą z Polski. W końcu jest ich tak dużo.”

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SprachCafé Polnisch, kliknij tutaj. Kalendarz dwujęzyczny zawiera również wszystkie nadchodzące imprezy na rok 2019.

Starsze wydarzenia 2019

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego otwarty

  Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit (SdpZ)Ogłoszono konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Prace można zgłaszać do dnia 20. stycznia 2019 roku w następujących kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia oraz...

Szkolenie dla prowadzących polsko-niemieckie i międzynarodowe spotkania młodzieży

Stowarzyszenie HochDrei oraz Fundacja BEZLIK (Mikuszewo) oferują szkolenie dla osób prowadzących polsko-niemieckie i międzynarodowe spotkania młodzieży, które odbędzie się od 2 do 7 lutego...

Klub Polskich Nieudaczników

Klub Polskich Nieudaczników  Darek GontarskiKlub Polskich Nieudaczników jest właściwym miejscem dla wszystkich, którzy potrafią traktować życie z poczuciem humoru. Klub został założony w 2001 roku przez polskich artystów...

28.02.2024 -